Naukowe show 19 uczonych
W finale konkursu popularyzującego naukę bierze udział 19 młodych naukowców. Zaprezentują oni interdyscyplinarne i innowacyjne projekty naukowe.
Ich występy oceni kapituła konkursu, w której zasiądą wybitni naukowcy oraz znani popularyzatorzy nauki w Polsce: prof. Maciej Żylicz, prof. Magdalena Fikus, prof. Elżbieta Frąckowiak i prof. Włodzimierz Krzyżosiak, red. Sławomir Zagórski oraz Wiktor Niedzicki.
Spośród utalentowanych naukowców, którzy zaprezentują swoje umiejętności popularyzatorskie na scenie, głosami kapituły i publiczności, wyłonionych zostanie dziesięcioro zwycięzców, a każdy z nich otrzyma nagrodę w wysokości 100 tys. złotych na realizację zaprezentowanego projektu. Dzięki tak dużemu finansowaniu możliwe będzie przeprowadzenie badań na styku psychologii i informatyki, chemii fizycznej i biologii molekularnej czy fizjologii, chemii i optoelektroniki.
Wszyscy finaliści przeszli kilkuetapową, staranną selekcję, w trakcie której oceniano wartość naukową zgłoszonych przez nich projektów, a umiejętności popularyzatorskie szlifowali podczas cyklu szkoleń prowadzonych przez specjalistów z dziedziny autoprezentacji i sztuki wystąpień publicznych.
"W ciągu ostatnich kilku lat widać zwiększone zainteresowanie społeczeństwa nauką, ale rodzi to również zapotrzebowanie na zwiększenie zaangażowania samych naukowców w komunikowanie się ze społeczeństwem oraz wzmocnienie ich aktywności w zakresie upowszechniania nauki" – informuje Marta Michalska-Bugajska z FNP.
Finał konkursu organizowanego przez Fundację w ramach projektu SKILLS, pozwala na realizację tych celów dzięki formie 5-minutowego „show”, zaś tematyka wystąpień finalistów ma uświadomić odbiorcom rosnące znaczenie badań interdyscyplinarnych.
Projekt SKILLS jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, a jego celem jest doskonalenie kwalifikacji w zakresie zarządzania projektami i zespołami badawczymi, rozwój umiejętności dotyczących komunikacji naukowej i kształtowanie postaw proinnowacyjnych. O udział w projekcie mogą ubiegać się osoby, które (obecnie lub w przeszłości) otrzymały wsparcie FNP w formie subwencji bądź stypendium - reprezentujące wszystkie dziedziny nauki.
W ramach działań w projekcie SKILLS organizowane są m.in. szkolenia z zakresu komunikacji naukowej, szkolenia podnoszące umiejętności z zakresu zarządzania badaniami i zespołami naukowymi, Program Mentoringu, Program INTER czy Akademia Menadżerów Programowych.
Zmagania młodych naukowców będzie można śledzić od godz. 16 w czwartek, 18 października, w Sali wystawowej Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: projekt naukowy, prezentacja, innowacje, lab, laboratorium, nauka, fizyka, chemia, optoelektronika, biotechnologia, informatyka
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje