Kolejni laureaci Top 500 wyjadą do Kalifornii
"Jestem pod wrażeniem państwa wizji i niestandardowego myślenia" – mówiła podczas uroczystości wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Maria Elżbieta Orłowska.
Jak poinformowano na stronie resortu nauki, grupa 80 utalentowanych młodych naukowców wyruszy 13 i 14 października do Stanford University oraz University of California w Berkeley. "Obydwie uczelnie plasują się w czołówce światowych rankingów. To najlepsze miejsce na świecie, gdzie z pierwszej ręki można się dowiedzieć, co zrobić, by uczynić polską gospodarkę bardziej innowacyjną i konkurencyjną. Przed państwem ogromna misja" – mówiła laureatom prof. Orłowska.
Pierwsza czterdziestka laureatów wyłonionych w 2. odsłonie konkursu „Top 500 Innovators” już w kwietniu tego roku odbyła dwumiesięczne staże na Stanford.
Wiceminister Orłowska zaznaczyła, że program „Top 500 Innovators” jest komplementarny wobec innych działań MNiSW podejmowanych na rzecz polepszania jakości polskiej nauki i szkolnictwa wyższego. "W czasie kryzysu gospodarczego jako jedyny resort dostaliśmy większy budżet i przeznaczyliśmy 22 mld zł na infrastrukturę. Coraz lepiej wyposażone uniwersytety to jednak nie wszystko, dlatego wspieramy też kapitał intelektualny. Nie ma lepszej inwestycji niż w ludzi, a państwa doświadczenie, odwaga i kontakty, jakie macie okazję nawiązać w USA są bezcenne" – mówiła prof. Orłowska.
O miejsce w kolejnej edycji rządowego programu "Top 500 Innovators" konkurowało 363 kandydatów z uczelni, instytutów badawczych, instytutów PAN i centrów transferu technologii w całej Polsce.
Oceniana była aplikacyjność badań kandydatów, innowacyjność prowadzonych projektów, dotychczasowe sukcesy komercjalizacyjne, motywacja do udziału w programie, a także zdolności komunikacyjne i znajomość języka angielskiego.
Uczestników 2. edycji programu "Top 500 Innovators" czekają w Kalifornii wykłady prowadzone przez wybitnych praktyków, kreatywne warsztaty i wizyty studyjne w najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstwach. Dzięki nim polscy innowatorzy nauki i biznesu dowiedzą się, jak skutecznie zrządzać badaniami naukowymi i komercjalizować ich wyniki. Bardzo ważną częścią kursu jest rozwijanie kompetencji miękkich takich jak praca w grupie i multidyscyplinarnym zespole badawczym, kreatywne myślenie, efektywne podejmowanie decyzji, rozwiązywanie konfliktów.
"TOP 500 Innovators – Science, Management, Commercialization” to największy rządowy program wspierania współpracy nauki z gospodarką, zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacji wyników badań. Budżet programu sięga 30 milionów złotych. Do końca 2015 roku planowany jest wyjazd aż 500 polskich naukowców i pracowników centrów transferu technologii na staże i szkolenia zagraniczne do ośrodków naukowych i badawczych z czołówki rankingu szanghajskiego.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: Top 500 Innovators, konkurs, staż, biznes, nauka, lab, laboratorium, badania, innowacje, kreatywność
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje