Przejście Północno-Zachodnie pokonane
Przejście Północno-Zachodnie wiedzie wzdłuż północnego wybrzeża Ziemi Baffina, następnie cieśninami Lancaster, Barrow i Viscont Melville'a do Morza Beauforta i dalej przez Cieśninę Beringa do Oceanu Spokojnego. Jest to najkrótszy morski szlak z Europy do Azji Wschodniej, wiodący z Atlantyku Północnego przez kanadyjski archipelag arktyczny do Morza Beauforta i dalej - do Pacyfiku. Było wiele podejść do jej pokonania, począwszy od XV w. Problem stanowi pokrywa lodowa, która przez większość roku, a nierzadko przez cały rok, utrudnia tam żeglowność. Pierwszy raz szlak ten udało się pokonać dopiero w XX w.
W wyprawie uczestniczy badaczka roślinności polarnej, inicjatorka, organizatorka i długoletni kierownik Zakładu Badań i Dokumentacji Polarnej im. Prof. Zdzisława Czeppego Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego - prof. dr hab. Maria Agata Olech.
Prof. Maria Agata Olech jest botanikiem, lichenologiem, badaczką rejonów polarnych, profesorem zwyczajnym Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego (od 2011 roku profesorem emerytowanym). Autorka ponad 250 publikacji naukowych i popularnonaukowych. Założyła pracownię lichenologii na Uniwersytecie Jagiellońskim i zielnik lichenologiczny liczący już ponad 30 tysięcy okazów. Sama wzbogaciła go w ponad sto nowych dla nauki gatunków: porostów, mchów, glonów i grzybów. Odbyła liczne wyprawy do Arktyki i Antarktyki, organizowała i kierowała wyprawą zimującą w polskiej stacji im. H. Arctowskiego. W 2004 roku była kierownikiem naukowym grupy biologicznej 23. indyjskiej ekspedycji naukowej zorganizowanej przez National Centre for Antarctic and Ocean Research.
Źródło: www.uj.edu.pl
Tagi: wyprawa, badaczka, roślinność polarna, lab, laboratorium, archipelag arktyczny, porosty, mchy, glony
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje