Grafen kontra rdza
W maju obecnego roku, naukowcy z Univeristy of Buffalo zademonstrowali, że są w stanie użyć grafenu do stali nierdzewnej.Teraz badacze zarówno z Monash University w Australii jak i Rice University w Stanach Zjednoczonych użyli grafenu do zabezpieczenia miedzi przed korozją.
Wyniki badań, które zostały opublikowane w magazynie Carbon (“Protecting copper from electrochemical degradation by graphene coating”), potwierdziły, że powlekanie oparte na grafenie czyni miedź prawie 100 raz bardziej odporną na korozję, jeśli zostanie pozostawiona bez zabezpieczenia.
„Osiągnęliśmy jedno z najlepszych udoskonaleń, jakie zostało dotychczas ogłoszone,” mówi współautor badania, Dr Mainak Majumder w uniwersyteckim komunikacie prasowym. „Na tym etapie jesteśmy 100 razy lepsi od nieoczyszczonej miedzi. Pozostali są może 5 lub 6 razy lepsi, więc to naprawdę jest ogromna zmiana.”
W celu osiągnięcia powlekania zabezpieczającego przez korozją w skali atomów, naukowcy najzwyczajniej podgrzali grafen do temperatury pomiędzy 800 i 900 stopni Celsjusza, a następnie przyłączyli grafen do miedzi dzięki CVD (ang. chemiczne osadzanie warstw z fazy gazowej). Dodawanie grafenu w niższych temperaturach stanie się przedmiotem dalszych badań.. Naukowcy z University of Buffalo wyjaśniają, że ich badania na temat stali nierdzewnej są umotywowane chęcią znalezienia metody, która będzie bardziej przyjazna środowisku niż chromowanie, które jest zazwyczaj używane. Jednak zespół z Monash oraz Rice widzi grafen jako materiał używany w metalach zamiast powlekania polimerami, więc sprawa środowiska ma tutaj mniejsze znaczenie.
Niemniej jednak, zespół naukowców z Australii oraz USA wierzy, że te zastosowanie grafenu może zmienić sposoby zabezpieczenia przed korozją, które są używane przy produkcji urządzeń takich jak okręty oceanicznych czy też w elektronice.
Źródło: www.nanonet.pl
Tagi: grafen, miedź, rdza, lab, laboratorium, faza gazowa, chromowanie, korozja
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje