Kawa zawierająca kofeinę przyczynia się do utraty wzroku
Naukowcy dowiedli, że intensywna konsumpcja kawy z kofeiną może być związana z ryzykiem złuszczania torebki soczewki ocznej, które prowadzi do rozwoju jaskry torebkowej (exfoliation glaucoma), klasyfikowanej jako typ jaskry wtórnej otwartego kąta przesączenia.
Jest to pierwsze badanie dotyczące związku między piciem kawy a zachorowalnością na jaskrę przeprowadzone na obywatelach Stanów Zjednoczonych.
"Największy odsetek zachorowalności na zespół eksfoliacji i jaskrę występuje wśród populacji skandynawskiej. Ponieważ populacja skandynawska ma również najwyższy wskaźnik konsumpcji kawy z kofeiną na świecie, a nasza grupa badawcza już wcześniej wykazała, że zwiększone spożycie kawy z kofeiną jest związane z podwyższonym ryzykiem wystąpienia jaskry pierwotnej z otwartym kątem przesączenia, przeprowadziliśmy badanie, które sprawdza, czy picie kawy wpływa na ryzyko zachorowania na jaskrę torebkową" - mówi Jae Hee Kang z Channing Division of Network Medicine w Brigham i Women's Hospital w Bostonie.
Okazało się, że rzeczywiście picie kawy z kofeiną może wiązać się z rozwojem jaskry torebkowej i zespołu eksfoliacji (exfoliationsyndrome) - choroby polegającej na powstawaniu i gromadzeniu się w różnych tkankach narządu wzroku patologicznego materiału. Ryzykowne dla zdrowia okazało się picie co najmniej trzech filiżanek kawy dziennie.
Jednakże badacze podkreślają, że inne napoje zawierające kofeinę, czyli napoje gazowane, herbata i czekolada, nie zwiększają prawdopodobieństwa zachorowania na jaskrę wtórną. Kawa bezkofeinowa również jest niegroźna.
Naukowcy mają nadzieję, że zostanie przeprowadzonych więcej badań obejmujących inne populacje, które mogłyby potwierdzić istnienie związku przyczynowego między piciem kawy a rozwojem jaskry wtórnej. Liczą też na to, że być może inne składniki diety zostaną zidentyfikowane jako czynniki ryzyka.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: kawa, kofeina, lab, laboratorium, jaskra, soczewka oczna
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje