Rtęć wykrywana dzięki nanotechnologii
Bartosz Grzybowski, główny autor badania, twierdzi iż opracowany przez naukowców system wykrywa stężenie rtęci ponad milionkrotnie niższe niż ten obecnie używany.
Urządzenie składa się ze szklanego paska pokrytego ‘włochatymi’ nanocząstkami (rodzaj ‘nano-rzepu’), który zanurza się w wodzie. Dwa włoski zaciskają się na kationie metalu (np. na metylu rtęci) w momencie, gdy zanieczyszczenie znajdzie się pomiędzy nimi. W ten sposób powłoka systemu staje się przewodnikiem elektrycznym. Wynik badania wskazywany jest przez urządzenie mierzące napięcie – im więcej uwięzionych kationów tym wyższe napięcie na powierzchni urządzenia. Warto dodać, iż dzięki różnicowaniu długości włosków urządzenie jest w stanie wykrywać różne metale; np. dzięki krótszym włoskom wykrywany jest kadm.
Naukowcy zgodnie twierdzą, iż opracowana przez nich technologia jest niedrogą i niezwykle praktyczną alternatywą dla obecnie używanych, drogich rozwiązań. Nowemu systemowi nadano zaszczytne miano spełnionego snu w dziedzinie monitorowania substancji toksycznych.
Źródło: www.nanonet.pl
Tagi: rteęć, woda, nanocząsteczka, lab, laboratorium, utylizacja, metale ciężkie, przewodnik elektryczny
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje