Solvay uruchomił zakład utylizacji pierwiastków ziem rzadkich
Ograniczona dostępność do ich zasobów wymusiła opracowanie metod ich odzyskiwania z zużytych żarówek, baterii i magnesów.
Solvay rozpoczął badania nad technologią recyklingu lantanowców w 2007 roku. Badania trwały dwa lata, kolejne dwa lata zajęło powiększanie skali i wybór lokalizacji zakładu. W 2011 roku podjęto ostateczną decyzję o inwestycji. Początkowo skupiono się na energooszczędnych żarówkach, w których w znacznych ilościach występuje aż 6 pierwiastków ziem rzadkich: lantan, cer, terb, iterb, europ i gadolin. Obecnie Solvay potrafi odzyskać te pierwiastki z zachowaniem 100% właściwości.
Zużyte żarówki są zbierane, sortowane i przetwarzane przez specjalistyczne firmy. Wszystkie występujące w żarówkach tworzywa – szkło, metale, tworzywa i rtęć – są oddzielnie przetwarzane. Proszek luminescencyjny trafia do Saint-Fons, gdzie ekstrahuje się lantanowce. Następnie metale ziem rzadkich są rozdzielane w zakładzie w La Rochelle. Po rozdziale pierwiastki przekształca się w luminescencyjne prekursory, które zostaną ponownie wykorzystane w nowych żarówkach.
Źródło: www.chemiaibiznes.com.pl
Tagi: pierwiastek ziem rzadkich, technologia, utylizacja, lab, laboratorium, lantan, cer, terb, iterb, europ, gadolin
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje