We Wrocławiu otwarto pierwszy Biobank
Jak powiedział podczas konferencji prasowej kierownik placówki dr Łukasz Kozera, w Biobanku, który znajduje się w jednym z budynków na Wydziale Farmacji wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Borowskiej, gromadzone będą próbki biologiczne nie tylko od pacjentów cierpiących na choroby sercowo-naczyniowe czy autoimmunologiczne, lecz także od wszystkich mieszkańców Dolnego Śląska w wieku od 25 do 75 lat.
„Obecnie projekty naukowe opierają się na wykorzystaniu badań na dużej liczbie pacjentów, ponieważ gwarantuje to m.in. dobrą jakość ich wykonania. Materiały do tego typu badań udostępniane są właśnie z biobanków. Każdy z nas oddając np. krew do biobanku wspiera takie badania i automatycznie gwarantuje w przyszłości lepszą opiekę medyczną dla swoich dzieci lub wnuków” – podkreślił Kozera.
Lekarze od każdego pacjenta, który zgłosi się do udziału w projekcie, będą pobierać próbkę krwi i moczu, z których następnie wyizolują DNA, RNA, surowicę i osocze, a nawet pojedyncze komórki. Następnie te materiały będą wykorzystywane do badań m.in. nad wykrywaniem skuteczniejszych metod diagnostycznych i nowych leków.
Cześć próbek przechowywana będzie w temperaturze minus 80 st. C, a wyjątkowo cenne zostaną złożone w pojemnikach z ciekłym azotem, w których temperatura wynosi minus 190 st. C. „Naszym celem jest pobranie próbek od 10 tys. osób. Dzięki temu będziemy mogli zmagazynować ok. 230 tys. próbek materiału biologicznego” – dodał kierownik.
Kozera zaznaczył, że udział w projekcie jest całkowicie dobrowolny, a wszystkie podane w trakcie pobierania próbek informacje zostaną zakodowane i wprowadzone do zabezpieczonego systemu komputerowego. "Zespoły naukowe będą miały dostęp tylko do danych medycznych, a nie do informacji związanych z miejscem zamieszkania, datą urodzenia czy imieniem i nazwiskiem pacjenta" - tłumaczył naukowiec.
Inwestycja została zrealizowana przez Wrocławskie Centrum Badań EIT+ we współpracy z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu, a jej koszt to ok. 3 mln zł.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: biobank, choroba, lab, laboratorium, choroby sercowo-naczyniowe, choroby autoimmunologiczne, DNA, RNA, surowica, diagnostyka, lek
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje