Mitochondria w służbie piękna
Nowa generacja produktów opóźniających starzenie się skóry, bazująca na wnioskach płynących z badań podstawowych nad mitochondriami, trafi do sprzedaży prawdopodobnie już za kilka lat.
Uczestniczące w projekcie grupy badawcze należą do wiodących na świecie w dziedzinie bioenergetyki i biochemii mitochondriów. Celem badawczym projektu jest identyfikacja i ocena substancji, których oddziaływanie z mitochondriami (centrami energetycznymi komórek) wpłynie korzystnie na komórki skóry – spowolni uszkodzenia spowodowane stresem oksydacyjnym. Komercyjny cel projektu to wprowadzenie na rynek innowacyjnych kosmetyków dermoochronnych. Taki kosmetyk będzie mógł w znacznym stopniu opóźnić proces starzenia się skóry i zminimalizować niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych.
"Liczymy, że wykorzystując wiedzę zgromadzoną przez zespoły naukowe naszego instytutu i łącząc ją z doświadczeniem Laboratorium Kosmetycznego Dr Irena Eris , będziemy w stanie w ciągu kilku lat opracować nowatorskie, a co najważniejsze, rzeczywiście skuteczne kosmetyki, o działaniu doskonale udokumentowanym naukowo" - mówi prof. dr hab. Adam Szewczyk, dyrektor Instytutu Nenckiego.
Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris należy do wiodących firm kosmetycznych w Europie Centralnej. Jest jedynym producentem kosmetyków w Polsce, a także jednym z niewielu nie tylko w Europie, ale i na świecie, posiadającym własne Centrum Naukowo-Badawcze, w którym prowadzone są badania in vitro, in vivo oraz ex vivo. Badania umożliwiają zastosowanie w kosmetykach innowacyjnych składników aktywnych w optymalnych stężeniach i synergicznie działających kompleksach.
"Centrum współpracuje z licznymi placówkami naukowymi w Polsce i na świecie. Wyniki prac są prezentowane na międzynarodowych konferencjach i publikowane w czasopismach naukowych, również tych, liczących się na świecie, periodykach naukowych z tzw. listy filadelfijskiej, czyli grupy ustalonej przez Institute for Science Information. W swoim dorobku Centrum firma ma liczne, własne zgłoszenia patentowe" - mówi dr Irena Eris, założycielka Laboratorium Kosmetycznego Dr Irena Eris oraz dyrektor Pionu Badań i Rozwoju.
Na realizację projektu konsorcjum otrzymało dofinansowanie w ramach Programu Badań Stosowanych INNOTECH organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Na 1140 złożonych wniosków konkursowych projekt otrzymał największą liczbę punktów i zdobył pierwsze miejsce w obszarze „Nauki biologiczne, rolnicze, leśne i weterynaryjne”, a trzecie w klasyfikacji obejmującej wszystkie dziedziny.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: kosmetyki, lab, laboratorium, bioenergetyka, biochemia, mitochondria, konsorcjum, dermoochrona, stres oksydacyjny
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje