Nakładem Domu Wydawniczego REBIS ukazała się monumentalna „Biologia” autorstwa Neila A. Campbella i Jane B. Reece wraz z zespołem. To uznany w świecie akademickim podręcznik dla studentów nauk przyrodniczych, medycyny i nauk pokrewnych. Książka jest również kierowana do uczniów klas biologiczno-chemicznych, maturzystów i pasjonatów.
Tłumaczenia publikacji na język polski podjął się zespół naukowców z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Redaktorem prowadzącym był prof. dr hab. Jan Strzałko, a w skład redakcji naukowej weszli: prof. dr hab. Jacek Dabert, dr hab. Izabela Makałowska, prof. UAM, prof. dr hab. Teresa Mossor-Pietraszewska i prof. dr hab. Adam Woźny.
Tłumaczenie oparto o ósme wydanie oryginału z 2008 roku, jednak uwzględniono wyniki badań prowadzonych jeszcze w 2010 roku, m.in. dotyczące tzw. człowieka z Flores. Inicjatorem publikacji pierwszego wydania „Biologii” był prof. Neil A. Campbell, biolog Uniwersytetu Kalifornijskiego zmarły w 2004 roku.
"Książka jest perfekcyjna pod względem dydaktycznym. Proporcje między tekstem zasadniczym, repetycjami, sprawdzianami i podsumowaniami a przede wszystkim znakomitymi ilustracjami, są tak dobrane, by zawartość podręcznika można było nie tylko zapamiętać, ale także zrozumieć" – przekonuje prof. dr hab. Jan Strzałko z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.
Dzieło Campbella to najlepiej sprzedający się podręcznik biologii na świecie, którego do dziś sprzedano ponad 7 mln egzemplarzy. Dzieło liczące 1420 stron przetłumaczono na 17 języków. Szacuje się, że od pierwszego wydania "Biologii" w 1987 roku po książkę sięgnęło 67 proc. wszystkich amerykańskich studentów biotechnologii, nauczycieli biologii, lekarzy, biologów, poniżej 37. roku życia jako skrypt wprowadzający. Na całym świecie po "Biologię" sięgnęło natomiast dotychczas ponad 4 mln studentów.
"Wiedza w niej zawarta jest aktualna, a jej opis tak zbudowany, by pokazać czytelnikowi, że nauka jest procesem i polega nie tylko na gromadzenia faktów, ale przede wszystkim na stawianiu i weryfikacji hipotez, które nie są niezmienne" – dodaje prof. Strzałko.
Ósme wydanie poszerzono o liczne zagadnienia, m.in. w części pierwszej przystępniej wyłuszczono podstawy chemii, w drugiej odnotowano najnowsze ustalenia dotyczące budowy komórek. Zupełnie przeorganizowano część dotyczącą genetyki, gdyż ta gałąź wiedzy ulega szczególnie szybkim zmianom.
"Postęp w genetyce i biologii komórki zmienia medycynę i rolnictwo. Neurobiologia i biologia ewolucyjna wpływają na kształt psychologii i socjologii. Nowoczesne modele ekologiczne pozwalają społeczeństwom na lepsze szacowanie skutków aktualnych problemów środowiskowych, takich jak na przykład globalne ocieplenie. Z tych i innych powodów nigdy dotąd nie było równie ważnego okresu do podjęcia studiów nad życiem" – czytamy we wprowadzeniu.
Autorzy szczególnie podkreślili centralne znaczenie ewolucji w biologii. Nie szczędzą również opisów ukazujących rozległość dowodów na ewolucję, co zapewnie związane jest ze wzmożonym ruchem kreacjonistycznym w USA. Podano przykłady z badań terenowych i laboratoryjnych. Perspektywa ewolucyjna jest również widoczna w części zatytułowanej "Zwierzęta – budowa i funkcje". Ukazano jak środowisko i prawa fizyczne wpływają na zdolności adaptacyjne świata fauny.
Tekst podręcznika ilustrują barwne zdjęcia, przejrzyste i czytelne schematy oraz wykresy, wyjaśniające trudniejsze do zrozumienia procesy i zjawiska biologiczne. Książkę wyposażono również w obszerny indeks i słowniczek trudniejszych terminów.
"Biologia" jest podręcznikiem akademickim dotowanym przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Tagi:
biologia,
podręcznik,
lab,
laboratoria,
laboratorium
wstecz
Podziel się ze znajomymi
03-03-2023
Dla osób z niewydolnością serca.
03-03-2023
Informują Władze USA.
03-03-2023
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
03-03-2023
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
03-03-2023
Po to by oszczędzać energię w miastach.
03-03-2023
Filmy, zdjęcia i eksponaty związane z astronomią.
03-03-2023
Przekazał Wydział Fizyki UW.
03-03-2023
Postępujące ocieplenie dot. wszystkich sezonów roku.
Recenzje