Lublin: leczenie zwierząt komórkami macierzystymi
Lubelska klinika zaczęła stosować komórki macierzyste w kwietniu tego roku, jako jedna w pierwszych w Polsce. Wzory przyszły z USA, gdzie ta metoda stosowana jest od kilku lat w praktykach weterynaryjnych – powiedział szef Centrum, lekarz weterynarii, Ryszard Iwanicki.
W lubelskim ośrodku komórki macierzyste zastosowano m.in. przy leczeniu schorzeń ortopedycznych kilku psów, które miały trudności z chodzeniem na skutek zmian w stawach. Efekty byli widoczne już po kilku dniach. Komórki macierzyste działały przeciwbólowo i przeciwzapalnie, pies samodzielnie zaczynał chodzić, a po kilku miesiącach zmiany cofały się, co widoczne było na zdjęciach radiologicznych – zapewnił Iwanicki.
„Komórki macierzyste mają zdolność rozpoznawania, czyli nawet jak podamy je niedokładnie, to one migrują do miejsca, gdzie jest problem, rozpoznają, jaki jest brak, przekształcają się w komórki, które potrzebne są organizmowi. W przypadku stawów - w chrząstkę stawową, maź, odbudowują torebkę – jeżeli są uszkodzenia” – tłumaczył Iwanicki.
Mechanizmy działania komórek macierzystych są dopiero poznawane. W medycynie ludzkiej metoda jest są na ostatnim etapie badań, czyli dopuszczone jest jej stosowanie jedynie w wyznaczonych ośrodkach, według ściśle określonych procedur i u pacjentów, którzy rozumieją, że jest to forma badania naukowego. Korzystają z tej metody m.in. sportowcy.
„W przypadku leczenia zwierząt nie ma tak silnych procedur ograniczających, komórki macierzyste są stosowane, jako normalna procedura lecznicza” – podkreślił Iwanicki.
W lubelskim ośrodku weterynaryjnym komórki macierzyste stosowane do leczenia pochodzą od leczonych zwierząt. Preparaty pobierane są w Lublinie i wysyłane do specjalistycznego laboratorium w Warszawie, które zajmuje się izolowaniem tych komórek. Na drugi dzień wyizolowane komórki macierzyste przesyłane są do Lublina i mogą być podane zwierzęciu.
Lubelskie Centrum Małych Zwierząt istnieje od 16 lat. Ma pacjentów z całego kraju, a także z zagranicy.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Tagi: komórki macierzyste, badania, leczenie zwierząt, lab, laboratorium, laboratoria
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje