„Na wprowadzeniu w życie ustawy refundacyjnej straciły przede wszystkim apteki i pacjenci, a zyskał jedynie NFZ” - mówił Michał Pilkiewicz z IMS Health podczas konferencji 27 listopada podsumowującej rok działania ustawy refundacyjnej.
Z analizy IMS wynika, że na listach refundacyjnych jest o 61 cząsteczek mniej, a licząc w paczkach leków – aż o 1380 mniej. Wzrosła też dopłata pacjentów do leków – z 34 do 38 proc. Jednocześnie rynek leków na receptę zmniejszył się o 2,7 mld zł „Jedynym segmentem rynku który zanotował wzrost jest rynek szpitalny. Tylko w samym październiku sprzedaż do szpitali wzrosła o 20 proc.” – mówi Pilkiewicz.
IMS przypuszcza, że może mieć to związek z tym, że pacjenci nie wykupują przepisanych leków i dlatego częściej trafiają do szpitali. Jednak dane z NFZ o hospitalizacjach tego nie potwierdzają.
Nie sprawdziły się też prognozy mówiące o upadku tysiąca aptek – co prawa podwoje zamknęło 700 z nich, ale na ich miejsce powstały nowe.
Jednak obecni na konferencji przedstawiciele przemysłu farmaceutycznego i dystrybutorzy nie zostawili na ustawie refundacyjnej suchej nitki. „Niestety nasze prognozy sprzed roku się sprawdziły. Hurtownie znajdują się na granicy opłacalności, a w wielu aptekach brakuje leków, bo nikt nie robi zapasów. Dostęp do leków znacznie się pogorszył” – mówił Andrzej Stachnik, prezes Związku Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych.
Według niego, dalszy spadek marży hurtowej (obecnie wynosi 7 proc., ustawa zakłada, że w 2015 ma spaść do 5 proc.) oznacza falę bankructw tego sektora, bo każdy procent marży mniej to 100 mln zł straty. Stąd mamy do czynienia z takimi przypadkami jak Phoenix, który wycofał się z Polski. „Firma uznała, że dystrybucja leków w Polsce jest nieopłacalna” – podkreślał Stachnik.
Dlatego domaga się pilnej nowelizacji ustawy. Podobnie jak Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej „Farmacja Polska”. „Producenci nie mają żadnego wpływu na ceny leków. Mało tego – im niższą cenę zaoferują tym pacjent zapłaci więcej w aptece!” – podkreślała. To wynik m.in. zbyt dużych grup limitowych, tzw. jumbo-grup.
Tagi:
refundacja,
ustawa refundacyjna,
farmacja,
medycyna,
leki,
podsumowanie,
lab,
labortaoria,
laboratorium
wstecz
Podziel się ze znajomymi
03-03-2023
Dla osób z niewydolnością serca.
03-03-2023
Informują Władze USA.
03-03-2023
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
03-03-2023
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
03-03-2023
Po to by oszczędzać energię w miastach.
03-03-2023
Filmy, zdjęcia i eksponaty związane z astronomią.
03-03-2023
Przekazał Wydział Fizyki UW.
03-03-2023
Postępujące ocieplenie dot. wszystkich sezonów roku.
Recenzje