W termitierach stojących na złotonośnych terenach w Australii Zachodniej można znaleźć ślady złota. Zawartość kruszcu w kopcu jest wyraźnym sygnałem jego obecności również pod ziemią - czytamy na stronie australijskiej agendy CSIRO.
W mrowiskach i termitierach można znaleźć dowody na to, że głęboko pod nimi, w ziemi, znajdują się większe zasoby złota - twierdzą naukowcy pracujący dla australijskiej agendy rządowej finansującej badania naukowe, Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation.
Dowody na potwierdzenie tej tezy opublikowano w "PLoS ONE" i "Geochemistry: Exploration, Environment, Analysis". Opisano tam wyniki badań zawartości kopców termitów, znajdujących się na terenach złotonośnych w Australii Zachodniej. Termitiery zawierały duże stężenia złota, co - zdaniem naukowców - sygnalizuje jego obfitość w ziemi bezpośrednio pod kopcem.
"Coraz trudniej jest natknąć się na nowe złoża złota i innych minerałów, gdyż coraz większą część krajobrazu Australii pokrywa warstwa materiału pochodzącego z erozji, który maskuje to, co znajduje się głębiej pod spodem" - opowiada entomolog z CSIRO, dr Aaron Stewart.
Właśnie przez te warstwy materii przedostają się termity i mrówki, wynosząc na powierzchnię śladowe ilości cennej zawartości gleby. Owady te wynoszą ze sobą drobiny zawierające złoto z warstwy znajdującej się wokół złoża właściwego, i skutecznie je gromadzą w kopcach - opowiada dr Stewart.
Jak tłumaczy Stewart, złoto można też znaleźć w ciałach termitów, a zwłaszcza w ich układach wydalniczych. "W organizmach owadów metale z reguły się nie kumulują. Raczej są z nich usuwane w aktywny sposób. Efektem tego procesu są drobiny podobne do kamieni nerkowych u ludzi. To ważne odkrycie. Te wydzieliny są siłą napędową procesu redystrybucji metali blisko powierzchni ziemi" - podkreśla badacz.
"Najnowsze badania świadczą o tym, że kopce termitów i małych mrówek - na zewnątrz dość niepozorne, mogą być w poszukiwaniach złota tak samo cenne, jak ogromne, afrykańskie kopce, mające nawet po kilka metrów wysokości" - dodał australijski badacz.
Złoża mineralne przynoszą australijskiemu eksportowi nawet 86,7 mld dolarów australijskich. Utrzymanie wydobycia kruszcu na stałym poziomie wymaga systematycznych, nowych odkryć. Jednak 150-letnia historia wydobycia oznacza, że większość płytko położonych złóż złota i minerałów jest już znana. Poszukiwania na większych głębokościach wymagają użycia nowych narzędzi.
Metody tradycyjne - najczęściej wiercenia - są drogie i nie zawsze skuteczne. Niewykluczone, że badania entomologów zainspirują sektor wydobywczy do sięgnięcia po nową, opłacalną i ekologiczną metodę poszukiwań z wykorzystaniem owadów.
źródlo: www.pap.pl
Tagi:
mrówki,
mrowisko,
termitiera,
złoto,
lab,
laboratoria,
laboratorium
wstecz
Podziel się ze znajomymi
03-03-2023
Dla osób z niewydolnością serca.
03-03-2023
Informują Władze USA.
03-03-2023
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
03-03-2023
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
03-03-2023
Po to by oszczędzać energię w miastach.
03-03-2023
Filmy, zdjęcia i eksponaty związane z astronomią.
03-03-2023
Przekazał Wydział Fizyki UW.
03-03-2023
Postępujące ocieplenie dot. wszystkich sezonów roku.
Recenzje