Prof. Tomasz Koncewicz z UG laureatem konkursu Uniwersytetu Nowojorskiego
Polski sąd konstytucyjny stoi przed wyzwaniem nowego odczytania samego siebie - taką tezę postawił prof. Tomasz Tadeusz Koncewicz z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego w swoim projekcie badawczym, który wygrał w konkursie Jean Monnet Center of New York University School of Law.
Jak poinformowała rzecznik UG, dr Beata Czechowska-Derkacz, projekt naukowy profesora Tomasza Tadeusza Koncewicza "Constitutional Court and the concept of vigilant (+offensive+) constitutionalism" został będzie realizowany w ramach programu "The Changing Landscape of Polish Public Law and Polish Public Law Scholarship".
Adresatami konkursu organizowanego przez Jean Monnet Center of New York University School of Law byli naukowcy, którzy w swojej pracy badawczej przełamują stereotypy, wychodzą w badaniach naukowych poza kontekst czysto krajowy, otwierają nowe pola badawcze w sferze refleksji nad prawem publicznym i proponują innowacyjne metody myślenia o prawie.
Nagrodzony projekt stawia odważną tezę, że polski sąd konstytucyjny stoi przed wielkim wyzwaniem nowego odczytania samego siebie.
"W dzisiejszych czasach dobrym sądem konstytucyjnym nie jest tylko sąd, który broni konstytucji krajowej, ale ten który konstruktywnie łączy polski system konstytucyjny z europejskim. Integracja europejska zmusza Trybunał Konstytucyjny do redefinicji swojej roli vis-a-vis europejskiego porządku prawnego i akceptacji nowej roli w jego obrębie jako jednego z 27 sądów konstytucyjnych prowadzących sądowy dialog ponad granicami" - wyjaśnia prof. Koncewicz.
Dodaje, że celem jego projektu jest pokazanie, że Trybunał Konstytucyjny, w procesie integracji europejskiej jest politycznym graczem: ważne jest nie tylko, co i jak mówi, ale także co faktycznie robi. "Nie chodzi o umiejętność rozstrzygania spraw +tu i teraz+, ale sztukę antycypowania +kroku kolejnego+, budowania strategii na przyszłość i dopasowywania siebie do szerszej wspólnoty" - skomentował nagrodzony.
Laureat konkursu został zaproszony do udziału w specjalnie zorganizowanym seminarium na New York University w czerwcu 2013 r. pt. Changing Landscape Workshop. Wygłosić ma tam wykład na temat nowego rozumienia konstytucjonalizmu europejskiego i fundamentalnych wyzwań, jakie ta zmiana niesie dla polskiego sądu konstytucyjnego. Przygotować ma też publikację naukową, w której przedstawi swoją koncepcję „vigilant constitutionalism” („czujnego konstytucjonalizmu”), która zakłada, że każdy sąd konstytucyjny państwa członkowskiego winien jest wierność nie tylko swojej Konstytucji, ale także ponadnarodowej konstytucji Unii Europejskiej.
Docelowo wyniki badań naukowych profesora Tomasza Koncewicza na temat koncepcji „vigilant constitutionalism” zostaną opublikowane w serii prestiżowych NYU Jean Monnet Working Papers oraz w wiodącym periodyku prawniczym International Journal of Constitutional Law.
Prof. Tomasz Tadeusz Koncewicz jest obecnie pracownikiem Katedry Prawa Europejskiego i Komparatystyki Prawniczej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.
źródło: http://www.naukawpolsce.pap.com.pl
Tagi: konkurs Jean Monnet Center of New York University School of Law, Prof. Tomasz Koncewicz, zwycięzca, lab, laboratoirum, laboratoria
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje