Wirtualny stół do nauki anatomii w Śląskim Uniwersytecie Medycznym
Jak informują władze uczelni, to pierwsze takie urządzenie w Polsce. Znalazło się na wyposażeniu uruchomionego z początkiem roku akademickiego supernowoczesnego Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej, gdzie studenci uczą się na fantomach przypominających prawdziwych pacjentów i w salach wzorowanych na prawdziwych salach operacyjnych, porodowych czy w symulatorze ambulansu.
Zaprezentowane w środę urządzenie przypomina wyglądem tradycyjny stół do sekcji zwłok. Jego górna płaszczyzna to jednak ogromny dotykowy ekran wielkości człowieka. Dotykając go można dowolnie obracać modele, przecinać je w dowolnej płaszczyźnie, powiększać określone fragmenty, dodawać lub usuwać poszczególne organy lub układy – np. krwionośny czy nerwowy. „Biblioteka” urządzenia zawiera model anatomiczny kobiety i mężczyzny oraz 100 przypadków szczegółowych. Ponadto wykładowcy mogą do niego wgrywać własne skany z rezonansu czy tomografu i również wyświetlać w formie trójwymiarowej. W skład systemu wchodzą też dwa 80-calowe telewizory, więc wykładu z anatomii może wysłuchać nawet duża grupa studentów.
System umożliwia prowadzenie symulacji sekcji zwłok – prowadzenie cięć, usuwanie tkanek i organów. Jak jednak zapewniła prorektor ds. studiów i studentów ŚUM prof. Joanna Lewin - Kowalik, zakup ten nie oznacza zmniejszenia liczby zajęć w prosektorium. „To uzupełnia, daje unikatowe możliwości, jakich preparat anatomiczny nie da. Jeżeli się rozpreparuje jakiś fragment człowieka, to się go nie sklei z powrotem. To oprogramowanie daje takie możliwości, poza tym pozwala odtworzyć pewne okoliczności patologiczne. Zapisy z rezonansu magnetycznego lub innych metod wizualizacji będą mogły być wprowadzane i odtwarzane wirtualnie, żeby pokazać studentom, jak taka patologia w ciele człowieka lokalizuje, jak wpływa na otaczające narządy” – powiedziała.
Stół pozwoli też studentom trenować tak potrzebną w zawodzie lekarza wyobraźnię przestrzenną. „Chirurg musi czasem dokonać ingerencji w ciało człowieka z nietypowego miejsca. Musi mieć wyobrażenie, czego się spodziewać, gdzie przebiegają duże naczynia, gdzie pnie nerwowe. Dzięki temu urządzeniu można nakładać warstwy z poszczególnych układów, budując w wyobraźni strukturę ciała człowieka” – dodała.
„Nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co po otworzeniu człowieka będziemy mogli tam zobaczyć, każdy z nas jest inny. Tu mamy uśrednienie tego wszystkiego tego, co powinniśmy zobaczyć. Dlatego taki program nigdy w 100 procentach nie zastąpi nauki w prosektorium, ale to świetne uzupełnienie tego, czego uczymy się w domu z podręczników, czy atlasów” – powiedział student II roku Michał Kosowski.
Stół kosztował 300 tys. zł. Podobnie jak cała adaptacja i wyposażenie CDiSM został sfinansowany głównie dzięki środkom z Unii Europejskiej. Całkowity koszt projektu to ponad 35 mln zł.
Śląski Uniwersytet Medyczny kształci obecnie 9 tys. studentów, w tym na dwóch wydziałach lekarskich ok. 3 tys. Co roku przyjmuje obecnie na pierwszy rok ponad 500 studentów - najwięcej w Polsce.
źródło: www.pap.pl
Tagi: Śląski Uniwersytet Medyczny, wirtualny stół do nauki anatomii, anatomia, lab, laboratorium, laboratoria
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje