Dziewczynki mają lepsze stopnie, nawet jeśli mniej umieją
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Georgia oraz Columbia University, oceny wyższe niż w przypadku chłopców dziewczynki mogą zawdzięczać swojemu zachowaniu w klasie. Prześledzono losy ponad 5800 uczniów i uczennic – od przedszkola do piątej klasy, badając poziom wiedzy za pomocą standaryzowanych testów w trzech kategoriach – czytanie, matematyka i nauki przyrodnicze. Porównano wyniki testów z ocenami postępów uczniów, dokonywanymi przez nauczycieli.
Okazało się, że nauczyciele już od najmłodszych lat faworyzują dziewczynki. Niezależnie od przedmiotu, oceny chłopców są gorsze niż wskazywałyby wyniki testów. Autorzy przypisują to tak zwanym umiejętnościom niepoznawczym, czyli temu, jak bardzo dzieci były zaangażowane w klasie, jak często uzewnętrzniały problemy, jak często traciły nad sobą kontrolę i jak rozwijały się ich umiejętności interpersonalne.
Jak mówi jeden z autorów, Christopher Cornwell z UGA Terry College of Business, nauczyciele najbardziej cenią właściwe podejście do nauki. Można wyróżnić sześć elementów – uważność, wytrwałość, chęć do nauki, niezależność, elastyczność i zorganizowanie. Każdy, kto ma córki i synów zgodzi się, że pod każdym z tych względów dziewczynki wypadają lepiej.
Jak zaznacza Cornwell, różnice w ocenach mogą mieć daleko idące konsekwencje – ze słabymi ocenami trudniej się na przykład dostać do dobrego gimnazjum. Odsetek dziewcząt na wyższych szczeblach edukacji rośnie. Wprawdzie postępowanie dziewcząt i chłopców nie uległo zmianie w porównaniu na przykład z latami 60., jednak obecnie nie ma już tylu przeszkód na edukacyjnej drodze dziewcząt.
Często zadaje się pytanie o wpływ płci nauczyciela na ocenę uczniów, jednak nie ma dostatecznej ilości danych – zaznacza Cornwell. Można jednak przypuszczać, że większość nauczycieli w szkołach podstawowych to kobiety.
źródło: www.pap.pl
Tagi: Journal of Human Resources, oceny, uczniowie, lab, laboratorium, laboratoria
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje