Minister Kudrycka: "grafen made in Poland" ma szansę na powodzenie
W poniedziałek Komisja Europejska ogłosiła, że projekty „Human Brain Project (HBP)” i „Grafenowy Projekt Flagowy” wygrały konkurs w ramach programu „Nowe Technologie i Technologie Przyszłości” (Future and Emerging Technologies - FET). Na realizację każdego z nich KE przeznaczy ponad miliard euro. W badaniach, które potrwają 10 lat, uczestniczą także polscy naukowcy.
"Słowo +grafen+ znają już chyba wszyscy, niezależnie od wykształcenia czy wieku - pisze na rządowym blogu Barbara Kudrycka. - Wiadomo, że jest materiałem niezwykłym i w przyszłości na nim oprze się wiele urządzeń, łącznie z tymi codziennego użytku. Ciągle jednak nikt nie wie dokładnie jak i do czego zastosować grafen. Biorąc jednak pod uwagę nakłady, jakie na całym świecie płyną do jednostek naukowych na badania nad tym materiałem, pozostaje tylko pytanie, kto i kiedy opracuje najlepszą technologię jego pozyskania i znajdzie dla niego zastosowanie" - komentuje minister.
"Europa nie może pozostać w tyle za swoimi najgroźniejszymi konkurentami Ameryką i Azją i już dziś Komisja Europejska przeznaczyła 1 miliard euro na projekt grafenowy w ramach programu „Nowe Technologie i Technologie Przyszłości” - zaznacza Kudrycka. - W skład konsorcjum, które skupia samą śmietankę naukową naszego kontynentu, w tym czterech noblistów, wchodzą także naukowcy z polskiego Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie (ITME). Instytut jest znaczącym beneficjentem środków, jakie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczyło na badania nad grafenem w ramach programu GRAF-TECH. Jest więc szansa, że grafen „made in Poland” będzie nie mniej popularny w świecie niż znane i cieszące się uznaniem polskie animacje i gry komputerowe, np. kreacje Tomka Bagińskiego czy „Wiedźmin”".
Źródło: www.pap.pl
Tagi: grafen, Barbara Kudrycka, lab, laboratorium, laboratoria
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje