Badanie przeprowadzone przez zespół naukowców z tokijskiego Uniwersytetu Nauki dowodzi, iż myszy matek potraktowanych podczas ciąży nanocząstkami dwutlenku tytanu (TiO2), wykazują zmiany w ekspresji genu związanego z dysfunkcją neurologiczną.
W trakcie badań naukowcy wstrzyknęli ciężarnym myszom nanocząstki TiO2, pozyskując z nich następnie w 16 dniu ciąży mózgi z młodych męskich płodów, jak i w kilku kolejnych etapach poporodowych. Wyniki prac nad mózgami mysz potraktowanymi nanocząstkami TiO2, w porównaniu z tymi kontrolowanymi w laboratoriach, zobrazowały zachodzące zmiany w setkach genów ośrodkowego układu nerwowego, które związane są zwykle z rozwojem takich chorób w okresie dzieciństwa jak: zaburzenia autystyczne, padaczka, zaburzenia w przyswajaniu wiedzy, czy w okresie dorosło-podeszłym: chorób Alzheimera, Parkinsona, czy schizofrenii.
Dwutlenek tytanu w postaci nanocząstek, wykazuje wysoki poziom aktywności fotokatalitycznej, mając zastosowanie głównie w oczyszczaniu wody i powietrza, czy w tworzeniu specjalnych powłok oraz powierzchni samoczyszczących się. Wedle przewodniczącego badań Ken'a Takeda wpływ TiO2 na żywą tkankę jest zjawiskiem dopiero rozszyfrowywanym, mogącym co oczywiste budzić pewne obawy. Materiały zredukowane bowiem do struktury nanocząstek zachowują się w sposób zgoła niepodobny do tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni - biorąc pod uwagę zmianę ich reaktywności, powierzchni do objętości, tudzież innych właściwości mających wpływ na ludzkie zdrowie.
Stąd należy podkreślić, iż owe dane badawcze nad możliwymi do zastosowania zmianami w ekspresji genów dzięki TiO2, nie powinny być interpretowane jako bezpośredni efekt zdrowotny. Dodatkowo, nanocząstki zostały celowo wstrzyknięte w wysokiej dawce, stąd zbieżność z rzeczywistą ekspozycją może jawić się jako ograniczona.
Tagi:
lab,
laboratoria,
laboratorium,
układ nerwowy,
tlenek tytanu,
nanocząstki,
mózg
wstecz
Podziel się ze znajomymi
03-03-2023
Dla osób z niewydolnością serca.
03-03-2023
Informują Władze USA.
03-03-2023
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
03-03-2023
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
03-03-2023
Po to by oszczędzać energię w miastach.
03-03-2023
Filmy, zdjęcia i eksponaty związane z astronomią.
03-03-2023
Przekazał Wydział Fizyki UW.
03-03-2023
Postępujące ocieplenie dot. wszystkich sezonów roku.
Recenzje