Australijscy naukowcy opracowali nanocząstki, które w sposób znaczący poprawiają skuteczność chemioterapii zwalczającej nowotwór wieku dziecięcego – neuroblastomę.
Neuroblastoma to złośliwy nowotwór wieku niemowlęcego i dziecięcego. Pacjenci, którzy przeszli chorobę, często mają długotrwałe problemy zdrowotne z powodu przyjmowania dużych ilości leków chemioterapeutycznych w czasie leczenia. Z tego względu, korzystnym rozwiązaniem dla pacjentów byłoby opracowanie sposobu na zmniejszenie dawek leków podczas chemioterapii.
Naukowcy z University of New South Wales opracowali nanocząstki, które mogą przetransportować określoną dawkę tlenku azotu do komórek nowotworowych. Należy podkreślić, że opracowane przez australijskich naukowców nanocząstki są całkowicie nietoksyczne i o wiele trwalsze, niż dotychczas stosowane nośniki tego gazu. Tlenek azotu to ważny wewnątrzkomórkowy przekaźnik sygnału pełniący wiele funkcji w procesach fizycznych i psychicznych, a jego niedobory wiążą się ze zwiększeniem podatności na różne schorzenia, takie jak nowotwory, zwłóknienie wątroby, cukrzyca, choroby układu krążenia i choroby neurodegeneracyjne. Poprzez dostarczanie nanocząstek z tlenkiem azotu do komórek nowotworowych można zredukować ilości leków chemioterapeutycznych aż do jednej piątej dawki tych leków. W rezultacie, dzięki takiemu zwiększeniu skuteczności leków stosowanych w chemioterapii, można znacząco zmniejszyć szkodliwe efekty uboczne dla zdrowych komórek i tkanek.
Recenzje