Rozbudowa Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH
Celem projektu jest rozwój infrastruktury komputerów dużej mocy obliczeniowej ACK CYFRONET AGH, która służy nauce i badaniom - zarówno w regionie, jak i w całej Polsce. W nowym budynku, o łącznej powierzchni użytkowej ponad 1600 m2, znajdą się hale komputerowe oraz pomieszczenia techniczne umożliwiające eksploatację zaawansowanych urządzeń. Hala Maszyn wyposażona będzie także w infrastrukturę towarzyszącą: m.in. klimatyzację precyzyjną, urządzenia podtrzymujące zasilanie, stacje transformatorową oraz agregaty prądotwórcze.
Specyfiką dydaktyki na uczelni jest włączenie studentów w prowadzone badania naukowe. Studenci uczestniczący w takich badaniach będą, podobnie jak naukowcy, zdalnie użytkowali zasoby CYFRONETU zgromadzone w nowej hali.
Hala Maszyn będzie połączona z obecnym budynkiem jednostki, zlokalizowanym przy ul. Nawojki 11, przewiązką o długości 16 m (na wysokości półpiętra istniejącego budynku).
Projekt jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, a jego budżet wynosi 12,22 mln zł (w tym 8,29 mln zł dofinansowania unijnego). Pierwsze prace na placu budowy rozpoczęły się pod koniec stycznia. Planowany termin ukończenia trzykondygnacyjnego budynku przewidziano na marzec 2014 roku.
ACK CYFRONET AGH powstało w 1973 roku i jest jednym z największych centrów superkomputerowych i sieciowych w Polsce. Usługi obliczeniowe świadczone są na potrzeby całego środowiska naukowego (m.in. w takich dziedzinach jak energetyka, chemia, medycyna czy fizyka). „Zeus", największy superkomputer znajdujący się w CYRONECIE, w ostatnim prestiżowym zestawieniu Top 500 Supercomputers (najpotężniejszych komputerów świata) znalazł się na 106 miejscu, pozostając najwydajniejszym tego typu urządzeniem w Polsce.
Źródło: www.agh.edu.pl
Tagi: Akademickie Centrum Komputerowe, CYFRONET, AGH, lab, laboratorium, projekt, hala, maszyny, komputer, agregat, transformator
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje