Bakterie nazębne zmieniły się w ciągu tysięcy lat
W ciągu ostatnich tysięcy lat dieta ludzka zmieniła się radykalnie. Najpierw związane to było z upowszechnianiem się rolnictwa i przejściem z pożywienia łowców-zbieraczy na dietę opartą na płodach rolnych. Kolejny ważny etap to rewolucja przemysłowa i upowszechnienie się żywności przetworzonej.
Naukowcy pod kierunkiem prof. Alana Coopera, dyrektora Centre for Ancient DNA przy Uniwersytecie w Adelaidzie w Australii, przebadali płytkę nazębną pobraną z 34 szkieletów ludzkich z północnej Europy z okresu ostatnich 7500 lat – od epoki brązu po średniowiecze. W płytce nazębnej zachowało się DNA bakterii, które zamieszkiwały jamę ustną ludzi.
Okazuje się, że zmiany w naszej diecie niekorzystnie - z punktu widzenia zdrowia ludzkiego - wpływały na skład flory bakteryjnej, opisują badacze z międzynarodowego zespołu.
"To pierwsza dokumentacja tego, jak nasza ewolucja w ciągu ostatnich 7500 lat wpłynęła na bakterie, które nosimy w sobie oraz jak ważne są konsekwencje tych zmian dla naszego zdrowia" – wyjaśnia prof. Cooper.
"Bakterie jamy ustnej u współczesnych ludzi są zdecydowanie mniej różnorodne niż u historycznych populacji" – tłumaczy badacz. Jak dodaje, uważa się, że przyczynia się to do chronicznego stanu chorobowego jamy ustnej. Dotyczy to społeczeństw, gdzie występuje postindustrialny styl życia.
Naukowcy planują teraz rozszerzenie swoich badań w czasie oraz objęcie nimi innych gatunków, w tym neandertalczyków.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: dieta, flora bakteryjna, zęby, jama ustna, lab, laboratorium, laboratoria
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje