Za rozwój choroby Alzheimera oprócz złogów amyloidowych odpowiadają także hiperintensywne zmiany w części mózgu zwanej istotą białą - sugerują najnowsze ustalenia badaczy z USA.
Istota biała to obszar mózgu i rdzenia kręgowego zbudowany ze skupisk wypustek nerwowych (dendrytów i aksonów), ale nie zawierający w sobie ciał neuronów. Wypustki te zbudowane są przede wszystkim z błon komórkowych, których podstawowym składnikiem są fosfolipidy (pochodne tłuszczu), co powoduje białe zabarwienie tego rejonu.
Większość badaczy zajmujących się chorobą Alzheimera za główny czynnik sprzyjający jej powstawaniu uważa akumulację płytek amyloidowych w mózgu. Naukowcy w Taub Institute for Research on Alzheimer's Disease and the Aging Brain, kierowani przez neuropsychologa prof. Adama M. Brickmana, postanowili zweryfikować, czy jest to jedyny i wystarczający powód rozwoju silnej demencji.
Badaniem objęto 20 pacjentów z postępującą chorobą Alzheimera, 59 osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi oraz 21 zdrowych osób (grupa kontrolna). Wykorzystując techniki pozytonowej emisyjnej tomografii komputerowej odkryli, że beta-amyloid i hiperintensywne (naczyniopochodne) zmiany istoty białej są w równym stopniu związane z rozpoznaniem choroby Alzheimera.
Oba badane czynniki pozwalały także z takim samym prawdopodobieństwem przewidzieć, które z łagodnych zaburzeń poznawczych przeistoczą się w przyszłości w chorobę Alzheimera. Wśród pacjentów, w mózgach których wykryto dużą ilością złogów amyloidowych, zmiany istoty białej były bardziej rozpowszechnione u tych z chorobą Alzheimera niż u zdrowych osób z grupy kontrolnej.
„Ponieważ czynniki ryzyka odpowiadające za powstanie naczyniopochodnych zmian istoty białej, czyli przede wszystkim choroby naczyniowe, mogą być kontrolowane, uważamy, że mogą istnieć potencjalne sposoby zapobiegania rozwojowi choroby Alzheimera u osób ze złogami amyloidowymi w mózgu” - uważają autorzy pracy.
Tagi:
alzheimer,
płytki amyloidowe,
istota biała,
lab,
laboratoria,
laboratorium
wstecz
Podziel się ze znajomymi
03-03-2023
Dla osób z niewydolnością serca.
03-03-2023
Informują Władze USA.
03-03-2023
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
03-03-2023
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
03-03-2023
Po to by oszczędzać energię w miastach.
03-03-2023
Filmy, zdjęcia i eksponaty związane z astronomią.
03-03-2023
Przekazał Wydział Fizyki UW.
03-03-2023
Postępujące ocieplenie dot. wszystkich sezonów roku.
Recenzje