Nanomateriał filtrujący toksyny środowiskowe znajdujące się w wodzie
Zespół badawczy z Monash University oraz CSIRO stworzył wysokoporowatą, trwałą strukturę - Metal Organic Framework (MOF) [przyp. tłum. struktura metaloorganiczna). MOF, składający się z klastrów atomów metalu połączonych organicznymi molekułami, posiada wyjątkowe zdolności magazynowania lub wyodrębniania gazów, np. dwutlenku węgla.
Wszystkie pory znajdujące się w tym krystalicznym materiale mają taką samą wielkość, co sprawia, iż pewne substancje mieszczą się w nich i zostają schwytane, natomiast inne, większe zaledwie o jedną dziesiątą nanometra, nie mieszczą się. Umożliwia to wykrywanie i wychwytywanie substancji o niskim stężeniu lub zmieszanych z innymi materiałami.
Naukowcy zademonstrowali filtrujące właściwości MOF, „przesiewając” parakwat. Okazało się, że filtr niezwykle dokładnie usunął herbicyd, natomiast pozostawił inne zanieczyszczenia. Na tej podstawie badacze twierdzą, iż zmienna i elastyczna struktura MOF może znacznie przyspieszyć i ułatwić badania zanieczyszczeń w wodzie.
Do tej pory opierano badania jedynie na filtrowaniu parakwatu, ale naukowcy zgodnie oświadczają, iż MOF można zmienić tak, aby filtrował również inne zanieczyszczenia.
Źródło: www.nanonet.pl
Tagi: nanometriał, woda, toksyny, filtr, lab, laboratorium, struktura metaloorganiczna, herbicyd, zanieczyszczenia
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje