Pszczoła MURARKA robi furorę wśród działkowiczów
Tegorocznym targom towarzyszyły również targi zoologiczne ANIMAL MARKET oraz wystawa FAUNA w OGRODZIE. I w tej ostatniej imprezie czynny udział wziął Zakład Hodowli Owadów Użytkowych z Instytutu Zoologii (Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt), który zaprezentował biologię i chów pszczoły samotniczej murarki ogrodowej Osmia rufa L.
Wydawałoby się, że tak mały owad nie wzbudzi zainteresowania zwiedzających. A było wręcz przeciwnie. Nawet dziś, kilka dni po zakończeniu ekspozycji , pracownicy Zakładu Hodowli Owadów Użytkowych odbierają telefony od osób chcących wprowadzić pszczołę murarkę do swych ogrodów działkowych w celu zapylania roślin warzywnych i sadowniczych i zwiększenia produkcji nasion i owoców. Tym samym, by wzbogacać plantacje ogrodnicze i sadownicze w apidofaunę, gdyż z powodu cywilizacji naszego życia, zwłaszcza w skupiskach miejskich , z roku na rok zmniejsza się fauna zapylająca rośliny oraz drzewa i krzewy owadopylne.
Właśnie prace badawcze w Zakładzie Hodowli Owadów Użytkowych naszego Uniwersytetu koncentrują się m.in. nad fauną pszczół zasiedlających centrum miasta Poznania pod względem zróżnicowania gatunkowego, dynamiki sezonowej oraz roli ekosystemów miejskich dla życia pszczół.
Podczas wspomnianej wystawy FAUNA w OGRODZIE w trakcie targów GARDENIA obok pracowników Zakładu z pomocą, nie tylko informacyjną, włączyli się studenci z Koła Naukowego Zootechników sekcji Apidologicznej oraz doktoranci: Agnieszka Graclik, Anna Żurkiewicz, Monika Tomczyk, Agnieszka Sobańska i Grzegorz Kupczak, o czym poinformowała niżej podpisanego z podziękowaniami dla wymienionych p. prof. dr hab. Bożena Szymaś, kierownik Zakładu Hodowli i Owadów Użytkowych UP.
Źródło: www.puls.edu.pl
Tagi: pszczoła, ogrodnictwo, lab, laboratorium, sadownictwo, plantacja, ekosystem, gatunek
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje