Za pomocą węszenia szczury sygnalizują swoją pozycję w hierarchii i zapobiegają agresywnym zachowaniom - zawiadamia czasopismo "Current Biology".
Amerykańscy naukowcy z Case Western Reserve University School of Medicine zauważyli, że szczury znajdujące się w towarzystwie innego gryzonia zaczynają pociągać nosem ze zróżnicowaną częstotliwością.
Osobnik o wyższej pozycji w hierarchii wdycha powietrze znacznie częściej i w ten sposób zawiadamia drugiego o swoim miejscu na drabinie społecznej. Osobnik podporządkowany reaguje na to zredukowaniem częstotliwości pociągania nosem, bo jeśli tego nie zrobi, narazi się na agresję ze strony towarzysza.
Do tej pory znane były badaczom zachowania z użyciem węszenia u psów, kotów i innych zwierząt, ale po raz pierwszy zaobserwowano, że węszenie stanowi metodę porozumiewania się także u szczurów.
Jest to pierwszy nowy sposób komunikacji odkryty u szczurów od roku 1970, kiedy to naukowcy zauważyli, że gryzonie potrafią porozumiewać się między sobą za pomocą sygnałów ultradźwiękowych.
"Nowe i ekscytujące wyniki naszych badań pokazują, że to, w jaki sposób jedno zwierzę wącha drugie, ma ogromne znaczenie w obrębie ich sieci społecznych" - komentuje Daniel W. Wesson, główny autor badania.
Tagi:
szczur,
węszenie,
komunikacja,
lab,
laboratoria,
laboratorium
wstecz
Podziel się ze znajomymi
03-03-2023
Dla osób z niewydolnością serca.
03-03-2023
Informują Władze USA.
03-03-2023
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
03-03-2023
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
03-03-2023
Po to by oszczędzać energię w miastach.
03-03-2023
Filmy, zdjęcia i eksponaty związane z astronomią.
03-03-2023
Przekazał Wydział Fizyki UW.
03-03-2023
Postępujące ocieplenie dot. wszystkich sezonów roku.
Recenzje