Czerwone samochody będą szybsze niż zielone?
Stosujemy nanotechnologię już od jakiegoś czasu, lecz obecnie to gorący temat rozmów między naukowcami, badaczami i ich ambitnymi kolegami. Zastosowanie nanotechnologii rozciąga się m.in. na komputery zasilane energią słoneczną, leki na raka i nowe materiały.Według naukowców Nissana jednym z zastosowań nanotechnologii jest lakier samochodowy, który zmienia się po naciśnięciu przycisku. Nowy materiał, który jest opracowywany od kilku lat, to farba paramagnetyczna. Pomysł, jak każda wielka idea, jest bardzo prosty: materiał będzie zmieniał swoje właściwości w polu magnetycznym.
Naukowcom i badaczom teraz udało się to urzeczywistnić. Na ocynkowaną metalową blachę samochodu nanoszony jest nowy rodzaj polimeru, w którym zawarte są cząstki tlenku żelaza o świetnych właściwościach paramagnetycznych. Cząsteczki tlenku, znane również jako magnetyt, są nanorozmiarów i mogą być kontrolowane polem magnetycznym. To pole zmienia układ przestrzenny kryształów, w konsekwencji zmieniając sposób, w jaki odbijają one światło. Krótko mówiąc: zmień pole magnetyczne i ujrzysz inny kolor.
Nowa powłoka dla naszych przyszłych samochodów jest dobra z kilku powodów. Wymaga małego ładunku magnetycznego, więc nie powinniśmy obawiać się, że magnes zakłóci funkcjonowanie innych urządzeń w samochodzie. Powłoka będzie tworzyć pełne spektrum kolorów, więc będziemy mieli jedną powłokę „dla wszystkich”. Czas potrzebny na zmianę koloru to jedna sekunda, więc w praktyce dzieje się to błyskawicznie. Najważniejsze jest to, że nowa powłoka jest niedroga i nietoksyczna.
Naukowcy przeprowadzili kilka testów. Pokryli nowy polimer warstwą ochronną i przeprowadzili kilka eksperymentów, aby zobaczyć jak zachowuje się farba paramagnetyczna. Rezultaty były bardzo dobre: kolor jest stabilny i jednolity na całej powierzchni auta, jest nawet odporny na niektóre wygięcia i zniszczenia. Testy doprowadziły naukowców do wniosku, że pierwsze wielobarwne samochody wyjadą na drogi w 2010 roku.
Policja również może skorzystać z nowej technologii. Może zaproponować prawo mówiące: Samochód poruszający się z prędkością mniejszą niż 50 km/h musi być barwy białej, samochody jadące 50-80 km/h muszą być zielone, a te jadące szybciej niż 80 km/h mają być czerwone. I tym samym policjanci ułatwiliby sobie życie. Mogliby nas zatrzymać i powiedzieć: „Pański samochód jest nieco czerwonawy, prosimy zwolnić.”
Źródło: http://www.nanonet.pl/index.php
Tagi: nanotechnologia, samochód, kolory, lab, laboratorium, laboratoria
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje