Ozonem w wołka zbożowego
- To prototypowy pomysł, aby umieścić urządzenia wykorzystujące ozon w laboratorium w kontenerze. To prawdopodobnie jedyne takie laboratorium w Polsce. Chcemy udowodnić, że nie potrzeba do budowy takiego pomieszczenia bardzo wysokich nakładów finansowych. Planujemy w przyszłości opracować także prototyp specjalnej komory biobójczej na kołach - wyjaśnia dr hab. Tadeusz Bakuła, kierownik laboratorium.
Ozon zyskuje na znaczeniu jako środek biobójczy. Jest ekologiczny, ponieważ rozkłada się do czystego tlenu, bez pozostałości chemicznych, natomiast działa jako środek biobójczy skuteczniej od chloru.
Laboratorium dopiero rozpoczyna działalność. Badania z higieny pasz będą prowadzić tam także studenci. Jednym z najcenniejszych urządzeń nowej jednostki badawczej jest mikroskop stereoskopowy, jedno z niewielu takich urządzeń w Polsce, pozwalający oglądać obraz w trzech wymiarach. Kosztował ponad 140 tys. zł.Środki na budowę i wyposażenie laboratorium pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 r.
Otwarcie laboratorium zostało połączone z konferencją nt. alternatywnych metod bioasekuracji.
Tagi: ozon, wołek zbożowy, lab, laboratorium, analiza, szkodnik, dezynfekcja, deratyzacja, chlor
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje