Osoby aktywne fizycznie jako dzieci mniej narażone na złamania
Dr Bjorn Rosengren z Uniwersytetu Scanii w Malmo przez przez sześć lat prowadził obserwacje wśród dzieci w wieku od 7 do 9 lat. Grupa licząca 362 dziewczynki i 446 chłopców codziennie uczestniczyła w 40-minutowych szkolnych zajęciach sportowych. Grupa kontrolna (780 dziewczynek i 807 chłopców) poświęcała na aktywność fizyczną w szkole jedynie 60 minut tygodniowo.
Naukowcy co roku badali rozwój układu kostnego dzieci. W ciągu sześciu lat doszło do 72 złamań w grupie aktywnej fizycznie i 143 w grupie kontrolnej; ryzyko było więc podobne. W przypadku dzieci bardziej wysportowanych zaobserwowano jednak większy przyrost gęstości mineralnej kości. Większa gestość tkanki kostnej jest czynnikiem, który obniża ryzyko złamań.
Jednocześnie naukowcy przeprowadzili analizę retrospektywną w grupie 709 byłych sportowców, których średnia wieku wynosiła 69 lat oraz w grupie kontrolnej liczącej 1368 osób w podobnym wieku. Okazało się, że gęstość kości sportowców z wiekiem zmniejszyła się w niewielkim stopniu, podczas gdy w grupie kontrolnej była ona znacznie mniejsza.
"Nasze badania dostarczają kolejnego dowodu na to, że regularna aktywność fizyczna dzieci jest ważna dla zdrowia, a jej skutki widoczne są w późniejszym wieku" - mówi dr Rosengren.
Tagi: aktywność, psychika, lab, laboratorium, wiek, laboratoria
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje