Amerykańska Akademia Pediatryczna po raz pierwszy opowiedziała się za umożliwianiem gejom i lesbijkom zawierania małżeństw, jeśli tego pragną, gdyż jest to bardziej korzystne dla ich dzieci – pisze „New York Times” powołując się na raport Akademii.
The American Academy of Pediatrics twierdzi, że zalegalizowany związek osób tej samej płci zapewnia będącym pod ich opieką dzieciom większe korzyści, bezpieczeństwo i prawa. Jeśli nawet zawarcie małżeństwa nie jest możliwe, nie powinno się rezygnować z możliwości adoptowania i wychowywania dzieci przez osoby samotne lub pozostające w nieformalnych związkach – podkreśla liczący dziesięć stron raport.
Powołuje się on na prowadzone w ostatnich latach badania na ten temat. Prof. Ellen Perrin z Tufts University School of Medicine, jedna z autorek raportu, zwraca uwagę, że choć były inaczej zaprojektowane i uwzględniono w nich innych uczestników, to wnioski są podobne.
Nie wszyscy specjaliści się z tym zgadzają. Prof. Loren Marks z Louisiana State University w Baton Rouge uważa, że nadal nie ma podstaw do tego, by wyciągać tak jednoznaczne wnioski. „Musimy dysponować wysokiej jakości danymi z całego kraju, a na razie napływają one bardzo wolno” – podkreśla specjalista.
Autorzy raportu twierdzą jednak, że dla dzieci lepsze są rodziny, bez względu na to jakiej orientacji seksualnej są rodzice. W rodzinach występują zwykle silniejsze związki, wyższy jest także ich status społeczny i ekonomiczny. Dlatego coraz większa jest zgodność, bazująca na literaturze naukowej, że dzieci dorastające w domach prowadzonych przez homoseksualistów nie wykazują odstępstw w żadnym ważnym aspekcie rozwoju w porównaniu do dzieci wychowywanych przez rodziców heteroseksualnych, zarówno pod względem emocjonalnym, intelektualnym jak i relacji społecznych – podkreślają przedstawiciele Akademii.
W jednym z badań w Anglii porównywano 39 rodzin lesbijek, 74 pary gejów oraz 60 kobiet samotnie wychowujących dzieci. W przypadku rodzin nie wykryto żadnych różnić między dziećmi tak pod względem emocjonalnym jak i zaburzeń zachowania. Więcej odstępstw wykazywały jedynie dzieci wychowywane przez samotnych rodziców, zarówno w porównaniu do rodzin heteroseksualnych jak i homoseksualnych.
W 2010 r. opublikowano badania przeprowadzone w USA, którymi objęto 154 dzieci obojga płci w wieku 17 lat wychowywanych przez pary lesbijskie. Porównano ich z rówieśnikami przeciętnej amerykańskiej rodziny heteroseksualnej. W obu przypadkach podstawą do porównania były wywiady z matkami. Wynikało z nich, że zarówno córki jak i synowie lesbijek lepiej wypadali pod względem wychowawczym i w rywalizacji ze swymi rówieśnikami.
Główna autorka raportu prof. Nanette Gartrell, University of California w Los Angeles, podkreśla, że małżeństwo wzmacnia więzi rodzinne i korzystnie wpływa na rozwój dzieci.
Eksperci przyznają, że badania mają tę wadę, że zbyt mało wzięło w nich udział par homoseksualnych, szczególnie w dłuższym okresie obserwacji. W wielu z nich uwzględniono jedynie wypowiedzi rodziców na temat rozwoju ich dzieci. Jeszcze mniej jest badań, w których rozwój dzieci wychowywanych przez gejów porównywano z tymi, które były pod opieka lesbijek.
Prof. Marks podkreśla, że w badaniach uwzględniono głównie lesbijki dobrze sytuowane i wykształcone. Porównywano je z matkami heteroseksualnymi samotnie wychowującymi dzieci, co nie jest właściwe. Dzieci wychowywane przez samotnego rodzica zwykle gorzej wypadają pod względem rozwoju psychofizycznego, jak i ryzykownych zachowań.
Tagi:
małżeństwa homoseksualne,
pediatria,
laboratoria,
laboratorium,
lab
wstecz
Podziel się ze znajomymi
03-03-2023
Dla osób z niewydolnością serca.
03-03-2023
Informują Władze USA.
03-03-2023
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
03-03-2023
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
03-03-2023
Po to by oszczędzać energię w miastach.
03-03-2023
Filmy, zdjęcia i eksponaty związane z astronomią.
03-03-2023
Przekazał Wydział Fizyki UW.
03-03-2023
Postępujące ocieplenie dot. wszystkich sezonów roku.
Recenzje