Genom palczaków rozszyfrowany
Te podobne do lemurów nocne zwierzęta o szeroko rozstawionych żółtych oczach, wielkich uszach i długich, kościstych palcach zamieszkują Madagaskar. Badacze m.in. z Pennsylvania State University (USA) zsekwencjonowali genomy 12 osobników z trzech obszarów wyspy i okazało się, że te z północy były genetycznie różne od tych z zachodnich i wschodnich rejonów.
Wyniki są ważne z punktu widzenia ochrony gatunku. "Jeśli coś stanie się z populacją z północy, tracimy różnorodność w obrębie gatunku, co może zagrozić jego przyszłości" - powiedział prowadzący badanie Ed Louis z Henry Doorly Zoo and Aquarium (Omaha).
Bogatsza różnorodność genetyczna daje populacji większą szansę na zaadaptowanie się do zmian. Z kolei mniejsze zróżnicowanie sprawia, że populacja jest podatna na choroby czy np. zmiany środowiska.
Wiele madagaskarskich gatunków roślin i zwierząt, w tym palczaki, stanowi gatunki endemiczne. Przez wiele lat duże obszary leśne Madagaskaru uległy zniszczeniu, a na tamtejsze lemury poluje się coraz częściej dla mięsa.
Źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl/
Tagi: genom, kod, DNA, lab, laboratoria, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje