W Polsce przeprowadza się za mało operacji zaćmy w stosunku do potrzeb chorych i możliwości lekarzy – poinformował podczas III Międzynarodowego Forum Chirurgii Okulistycznej w Katowicach prof. Jerzy Szaflik.
Zaćma to choroba oczu prowadząca do zmętnienia soczewki, jest jedną z przyczyn ślepoty. Można ją leczyć operacyjnie poprzez wszczepienie nowej soczewki.
W Polsce mamy wszelkie możliwości najnowszego leczenia zaćmy, co nie przeszkadza, że jesteśmy na końcu stawki europejskiej, jeśli chodzi o ilość wykonywanych zabiegów” – powiedział dziennikarzom dyrektor Samodzielnego Publicznego Klinicznego Szpitala Okulistycznego w Warszawie prof. Jerzy Szaflik, który jest jednym z pionierów zastosowania nowoczesnych technik usuwania zaćmy w Polsce.
Jak poinformował, w Polsce wykonuje się ok. 160-170 tys. zabiegów rocznie. „Powinno ich być zdecydowanie powyżej 250 tys., takie są potrzeby. To wyłącznie problem pieniędzy. Siły i środki polskiej okulistyki w pełni zabezpieczałyby ilość zabiegów na poziomie średniej europejskiej, do której nam bardzo dużo brakuje” – zaznaczył prof. Szaflik.
Efekt to kolejki pacjentów długo oczekujących na zabieg. Prof. Szaflik podkreślił, że czas oczekiwania różni się w poszczególnych ośrodkach – w niektórych pacjenci czekają pół roku, są jednak takie, gdzie nawet 3 lata.
Trwające od piątku do soboty III Międzynarodowe Forum Chirurgii Okulistycznej zgromadziło w Katowicach ok. 400 specjalistów z Polski i zagranicy.
Tagi:
zaćma,
oczy,
operacje,
laboratoria,
laboratorium,
lab
wstecz
Podziel się ze znajomymi
03-03-2023
Dla osób z niewydolnością serca.
03-03-2023
Informują Władze USA.
03-03-2023
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
03-03-2023
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
03-03-2023
Po to by oszczędzać energię w miastach.
03-03-2023
Filmy, zdjęcia i eksponaty związane z astronomią.
03-03-2023
Przekazał Wydział Fizyki UW.
03-03-2023
Postępujące ocieplenie dot. wszystkich sezonów roku.
Recenzje