Małpy wełniaki poznają ludzkich myśliwych po zachowaniu - wykazały nowe badania, opisane w magazynie "PLOS ONE".
Okryte grubym futrem małpy Lagothrix poeppigii z rodzaju wełniaków żyją w lasach deszczowych Ekwadoru, Peru i Brazylii. Często padają ofiarą miejscowych myśliwych. Na wszystkie cztery gatunki wełniaków według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN)poluje się dla mięsa.
Naukowcy z londyńskiego Imperial College badający, jak małpy reagują na zagrożenie, odkryli, że zwierzęta zachowują się odmiennie w zależności od tego, jakie reakcje przejawia w lesie człowiek.
"Pracowaliśmy z wełniakami na wolności i pokazywaliśmy im osoby zachowujące się jak myśliwy, badacz i poszukiwacz pożywienia. Działo się to w dwóch różnych miejscach o różnym nasileniu polowań" - wyjaśniła doktorantka Sarah Papworth, współautorka badania.
"Kiedy małpy zobaczyły +myśliwego+, zachowywały się ciszej, mniej się poruszały i stawały się mniej widoczne niż w obecności innych osób. Myśliwi ścigają swoje ofiary i używają broni, a więc pozostawanie w ukryciu ma sens" - powiedziała.
Papworth dodała, że niekoniecznie same bodźce wzrokowe naprowadzają małpy na plany ludzi. "Dmuchawki mają ponad dwa metry długości, więc noszone przez myśliwych mogą zdradzić ich zamiary. Jednak wełniaki przebywają wysoko w koronach drzew, więc mogą wykorzystywać inne wskazówki - jak np. poziom hałasu" - podkreśliła.
Dodatkowo okazało się, że małpy w rejonie o wzmożonej aktywności myśliwych zachowywały się cicho nawet w obecności "zbieraczy", a wokalizowały w towarzystwie "naukowców", podczas gdy na bezpieczniejszym obszarze małpy zachowywały się odwrotnie.
Badania wykazują, że zachowanie małp mające na celu uniknięcie wrogów jest bardziej elastyczne, niż się wydawało. Jak podkreśliła badaczka, nie wystarczy jednak, aby zapewnić małpom przetrwanie.
Tagi:
małpy,
badania,
laboratoria,
laboratorium,
lab,
biotechnologia
wstecz
Podziel się ze znajomymi
03-03-2023
Dla osób z niewydolnością serca.
03-03-2023
Informują Władze USA.
03-03-2023
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
03-03-2023
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
03-03-2023
Po to by oszczędzać energię w miastach.
03-03-2023
Filmy, zdjęcia i eksponaty związane z astronomią.
03-03-2023
Przekazał Wydział Fizyki UW.
03-03-2023
Postępujące ocieplenie dot. wszystkich sezonów roku.
Recenzje