56. Zjazd Naukowy PTChem i SITPChem wpisuje się w cykl ważnych wydarzeń w życiu naukowym środowiska chemicznego w Polsce. Hasło Zjazdu ”Chemia – tradycja i nowe wyzwania” łączy w sobie dotychczasowe dokonania z potrzebą podejmowania nowych kierunków badań.
Miejscem obrad plenarnych i sekcyjnych będzie nowoczesny gmach Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach przy ulicy Popiełuszki 9, zlokalizowany obok dwóch domów studenckich, w których będą kwaterowani uczestnicy Zjazdu. Oprócz wykładów plenarnych, które wygłoszą najwybitniejsi uczeni z Polski i z zagranicy, przewidziane są obrady w 12 sekcjach tematycznych. Liczba sesji w poszczególnych sekcjach będzie uzależniona od liczby zgłoszonych wykładów i komunikatów. Szczególnie zachęcamy młodych chemików (doktorantów i studentów) do zgłaszania swoich wystąpień do odpowiednich sekcji oraz do udziału w dyskusji w ramach Forum Młodych. Najciekawsze prezentacje ustne i plakatowe w tej grupie uczestników zostaną nagrodzone.
Komitet Naukowy i Komitet Organizacyjny mają nadzieję, że 56. Zjazd PTChem i SITPChem będzie okazją dla jego uczestników nie tylko do przedstawienia wyników bieżącej pracy naukowej, ale również do poznania miasta i regionu, którego historia i udział jego mieszkańców w ważnych wydarzeniach historycznych może stanowić powód do dumy. Warto pamiętać, że dwór Księżnej Ogińskiej z d. Czartoryskiej, której pałac jest obecnie siedzibą władz siedleckiej uczelni, był jednym z ważniejszych ośrodków życia kulturalnego i artystycznego osiemnastowiecznej Polski. Warto również wiedzieć, że na pograniczu Mazowsza i Południowego Podlasia, którego stolicą były Siedlce, stoczono ponad sto bitew i potyczek w okresie powstań kościuszkowskiego, listopadowego i styczniowego. To na tym terenie oddział powstańczy księdza Stanisława Brzóski najdłużej utrzymał się w Królestwie. Pamięć o tych wydarzeniach trwa do dziś.
Rodem z Południowego Podlasia są znani pisarze Henryk Sienkiewicz i Józef Ignacy Kraszewski, filozof August Cieszkowski, filozof i publicysta Aleksander Świętochowski, a także wybitny historyk literatury i kultury polskiej w epoce Młodej Polski Ignacy Chrzanowski. Stąd oprócz wykładów, sesji plakatowych i dyskusji naukowych planujemy zorganizować dla uczestników Zjazdu szereg wycieczek do miejsc historycznych oraz do malowniczych zakątków Ziemi Siedleckiej, w tym spływ tratwami po Bugu, zwiedzanie Grabarki, Drohiczyna, stadniny koni arabskich w Janowie Podlaskim i najciekawszych miejsc w Puszczy Białowieskiej. W wolnym czasie planowany jest koncert organowy w Pałacu Biskupim oraz spektakl teatralny w Centrum Kultury i Sztuki.
Mamy nadzieję, ze udział w 56. Zjeździe i pobyt w Siedlcach będzie dla Państwa udanym połączeniem programu naukowego z możliwością bliższego poznania naszego ośrodka i regionu.
Redakcja INT Laboratoria.net, Oddział Siedleckiego Polskiego Towarzystwa Chemicznego i Instytut Chemii Wydziału Nauk Ścisłych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach
Recenzje