Pasożyty malarii komunikują się ze sobą
Pierwotniaki z rodzaju Plasmodium, odpowiedzialne za rozwój malarii, przebywając w organizmie człowieka, wysyłają sobie wiadomości w postaci zestawów DNA, aby zorientować się w swojej liczebności.
Informacje te pozwalają pasożytom ustalić najlepszy moment na przemienienie się w seksualnie dojrzałe formy, które zostaną przechwycone przez komary, bo tylko w takiej postaci mogą żyć i rozmnażać się w ciele owada, zanim nie znajdą nowego żywiciela.
"Kiedy pokazano mi wyniki badań, byłem zaskoczony i nie mogłem w to uwierzyć. Powtórzyliśmy eksperymenty wiele razy na różne sposoby, nim uwierzyłem, że te pasożyty wysyłają sobie sygnały i komunikują się ze sobą nawzajem" - mówi prof. Alan Cowman, jeden z badaczy z University of Melbourne.
Nowe odkrycie może przyczynić się do opracowania innowacyjnych leków i szczepionek przeciwko malarii - chorobie zabijającej ponad 700 tys. ludzi rocznie - które zakłócałyby procesy komunikacji między pasożytami.
"To odkrycie zmienia nasz podstawowy punkt widzenia, jeśli chodzi o pasożyty malarii i stanowi duży krok w kierunku zrozumienia, jak pasożyty malarii potrafią przetrwać i się przenosić. Następnym krokiem jest zidentyfikowanie molekuł zaangażowanych w proces komunikacji i znalezienie sposobu na zablokowanie tych sieci komunikacyjnych, aby zapobiec przenoszeniu się malarii z organizmu człowieka z powrotem do organizmu komara" - dodaje prof. Cowman.
Źródło: www.pap.pl
Tagi: laboratria, lab, laboratorium, biotechlonogia, malaria, pasożyty, komar, nauka, krew, badania
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje