Mikołaj Kopernik ozdobi sztabkę złota
24 maja mija 470 lat od śmierci Mikołaja Kopernika. W tym roku przypada również 470. jubileusz wydania drukiem dzieła „O obrotach sfer niebieskich”, jak i 540. rocznica urodzin naukowca.
„W tym roku obchodzimy potrójny jubileusz jednego z największych naukowców w dziejach świata. +O obrotach sfer niebieskich+ to z pewnością dzieło życia Kopernika i jedna z największych rewolucji naukowych. Jednak nie możemy zapomnieć również o innych dokonania Kopernika, choćby z dziedziny ekonomii. Wyemitowana przez nas sztabka to nasza numizmatyczna forma uhonorowania Mikołaja Kopernika i upamiętnienie jego dokonań” – mówi dyrektor zarządzający Skarbnicy Narodowej Adam Zieliński.
Sztabka została wybita w cenionej przez kolekcjonerów najwyższej jakości menniczej – stemplem lustrzanym i dodatkowo platerowa jest czystym 24-karatowym złotem. Emisja jest ściśle limitowana – pojawi się tylko 15 tys. egzemplarzy.
Na awersie sztabki umieszczono postać Mikołaja Kopernika w otoczeniu stylizowanego fragmentu układu słonecznego. Z kolei rewers zdobi wizerunek Katedry i dzwonnicy z Fromborka - miasta, w którym astronom umarł. „W tło wkomponowane jest również astrolabium, przyrząd astronomiczny służący do wyznaczania położenia ciał niebieskich nad horyzontem. Używał go m.in. właśnie Kopernik” – tłumaczy Adam Zieliński
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: laboratria, lab, laboratorium, biotechlonogia, układ słoneczny, kosmos, Kopernik, Mikołaj, mennica
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje