Neandertalskie kobiety niezbyt długo karmiły dzieci piersią
Moment odstawiania dziecka od piersi jest szalenie ważny w życiu wielu ssaków, w tym ludzi, gdyż bezpośrednio wpływa na młodego osobnika, a pośrednio ma znaczenie dla całego gatunku. Dłuższe karmienie piersią może oznaczać korzyści dla dziecka, jego zdrowia fizycznego (mleko zawiera np. substancje zwiększające odporność) i psychicznego (zawartość mleka i sama możliwość ssania działają uspokajająco i mają znaczenie dla rozwoju więzi z matką).
Naukowcy przypominają też, że systematyczna produkcja mleka powoduje w organizmie kobiety zmiany hormonalne, wpływające na jej płodność, mówi się wręcz o niepłodności laktacyjnej. Dlatego też szybsza rezygnacja z karmienia oznacza krótszy okres niepłodności u matki. Ma to pośrednie znaczenie dla całej populacji - jej wielkości, ewolucji i sukcesu w podboju otoczenia.
Z powodu tak dużego znaczenia laktacji naukowcy starają się coraz lepiej poznać ewolucję jej mechanizmów u naszych przodków. Badania utrudnia jednak brak materialnych dowodów pozwalających ustalić, kiedy i jak w historii gatunku dochodziło do ważnych zmian w diecie dzieci.Niedawno naukowcy docenili możliwości związane z analizami szkliwa skamieniałych zębów. Brenda Eskenazi ze School of Public Health na University of California w Berkeley (USA) oraz Manish Arora z Harvard School of Public Health w Bostonie (USA) i ich współpracownicy dowodzą, że sposób rozmieszczenia baru w szkliwie odzwierciedla zmiany w diecie, m.in. związane z przestawieniem się dzieci z mleka na nowe pokarmy. Możliwości tej techniki potwierdzono podczas badania zębów ludzi i makaków. Ich analizy potwierdziły, że w okresie karmienia piersią stężenie baru wzrasta, po czym - po odstawieniu - gwałtownie spada.
Autorzy publikacji zbadali zęby dziecka neandertalskiego. Stężenie baru w szkliwie pozwala stwierdzić, że wyłącznie mlekiem matki żywiło się ono przez siedem miesięcy. Przez siedem kolejnych miesięcy dieta dziecka była stopniowo rozszerzana o inne rodzaje pożywienia. Później maluch przestawił się wyłącznie na pokarmy stałe.
Źródło: www.pap.pl
Tagi: laboratria, lab, laboratorium, biotechlonogia, neandertalczyk, karmienie piersią, badania, szkliwo
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje