Leki na jaskrę mogą powodować opadanie powiek
Teraz do listy skutków ubocznych powodowanych przez te leki naukowcy z USA dołączyli opadanie górnej i dolnej powieki - problem nie tylko natury estetycznej, ale też zaburzający widzenie. Odkrycie opisano w czasopiśmie PLoS ONE.
Badacze z Massachusetts Eye and Ear Infirmary przeprowadzili duże, przekrojowe badanie pacjentów z jaskrą, polegające na ocenie anatomii ich oczu. Zakwalifikowali do niego 343 chorych: 186 kobiety i 157 mężczyzn. W analizie brali pod uwagę takie czynniki jak: wiek pacjenta, rasę, wskaźnik masy ciała (BMI), ogólny stan zdrowia i jednoczesne zażywanie innych (poza PGAs) leków przeciwjaskrowych. Chcieli stwierdzić, czy opadanie powiek powodowane jest wyłącznie przyjmowaniem analogów prostaglandyn, czy może wpływa na nie którym z wymienionych czynników.
„Udało nam się z całą pewnością ustalić, że to PGAs przyczynia się do utraty okołooczodołowej tkanki tłuszczowej, co powoduje zwiotczenie skóry powiek i ich opadanie - mówi jeden z autorów badania dr Louis R. Pasquale z Massachusetts i Eye Ear Infirmary i profesor okulistyki w Harvard Medical School. - To odkrycie powinno przyczynić się do zmiany etykietowanie leków z grupy PGAs, tak aby w ich ulotkach pojawiły się poszerzone informacje o możliwych skutkach ubocznych, np. opadaniu powieki górnej, które pogłębia istniejące wcześniej problemy z polem widzenia”.
„Niepokojące jest to, iż analogi prostaglandyn są pierwszą linią leczenia jaskry; to tzw. leki pierwszego rzutu. Nasze wyniki powinny jednak skłonić lekarzy do zastanowienia się, czy na pewno watro rozpoczynać leczenie nowych pacjentów właśnie tymi środkami. Szczególnie warte rozważenia jest to u osób, które są dopiero zagrożone rozwojem jaskry, np. tych z nadciśnieniem wewnątrzgałkowym” - podsumowuje dr Pasquale.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: laboratria, lab, laboratorium, biotechlonogia, okulista, jaskra, leczenie, medycyna
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje