Płazy znikają w zatrważającym tempie
Amerykańska agencja U.S. Geological Survey prognozuje na podstawie tych danych, że płazy mogą zniknąć z połowy obecnych siedlisk w ciągu 20 lat.
"To gatunki, które przetrwały na Ziemi wiele zmian, więc obserwowanie ich wymierania jest powodem do obaw" - powiedział ekolog USGS Michael J. Adams.
Dane wskazują, że gatunki płazów wyszczególnione w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) są dziesiątkowane w jeszcze szybszym tempie - 11,6 proc. rocznie. Oznacza to, że połowa ich siedlisk pozostanie niezamieszkana w ciągu zaledwie sześciu lat. Nawet gatunków pozornie niezagrożonych dotyczy spadek liczebności na poziomie 2,7 proc. rocznie.
W Czerwonej Księdze znajduje się jedna trzecia gatunków płazów.
Już od jakiegoś czasu wiadomo, że płazy na całym świecie zanikają w wyniku chorób grzybiczych, utraty siedlisk i zmian klimatu. Amerykańscy naukowcy są zdania, że jako pierwsi obliczyli tempo spadku ich liczebności. Badacze monitorowali setki stawów, potoków i innych zbiorników wodnych w 34 lokalizacjach na terenie Stanów Zjednoczonych przez ostatnie 9 lat. Większość zbiorników stanowiła własność publiczną i podlegała ochronie tylko w niewielkim stopniu.
"Kłopot w tym, że nawet na obszarach w pewnym stopniu chronionych zaobserwowaliśmy spadek liczebności" - powiedział Adams.
Prof. zoologii Andrew Blaustein z Oregon State University, który nie był zaangażowany w badanie, przypomniał agencji AP, że wyniki nie są zaskakujące, gdyż naukowcy martwią się o płazy od początku lat 90. ubiegłego wieku. "Teraz musimy skupić się na przyczynach, co nie będzie łatwe, gdyż - jak wskazuje badanie - nie muszą one wiązać się tylko z poszczególnymi regionami. Wiele czynników, jak choroby, zmiany klimatu i zanieczyszczenia, może wchodzić ze sobą w interakcje" - powiedział, dodając, że trzeba uczynić wszystko, aby uratować płazy ze względu na ich rolę w ekosystemach.
Adams podkreślił, że trudno pomagać płazom w zmaganiach np. ze zmianami klimatu, ale należy usuwać lokalne zagrożenia, np. niebezpieczne dla nich inwazyjne gatunki ryb.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: laboratria, lab, laboratorium, biotechlonogia, WWF, zagrożone gatunki, płazy, przyroda, klimat
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje