Co 13 osoba ma stopy jak szympans
Typowa ludzka stopa jest nader sztywna, co pozwala na sprawne poruszanie w pozycji pionowej. Natomiast giętkie, chwytne stopy małp lepiej się sprawdzają przy chodzeniu po drzewach
Jak jednak wykazali Jeremy DeSilva i Simone Gill z Boston University (USA), stopy podobne do małpich ma co 13 osoba. Naukowcy poprosili 400 dorosłych, aby przespacerowali się boso po Boston Museum of Science. Filmując stopy ochotników, badacze zaobserwowali zwiększona giętkość środkowej części stopy u 8 proc. badanych.
Także Robin Huw Crompton z University of Liverpool przeprowadził podobne badania – jego zdaniem "małpie" stopy występuje nawet częściej niż by wynikało z eksperymentu w bostońskim muzeum.
U większości ludzi stopa nie zgina się w stawach śródstopia, ponieważ więzadła są zbyt sztywne. Wystarczy jednak, aby więzadła były miększe, aby stopa się zginała. Choć efekt ten widać na zdjęciach filmowych, nie zauważają go sami chodzący – zresztą ich chód także nie różni się od zwykłego.
Zdaniem DeSilvy zbytnia elastyczność zmniejsza efektywność chodu. Naukowiec ma zamiar sprawdzić swoją hipotezę przy okazji następnego eksperymentu.
Źródło: www.pap.pl
Tagi: laboratria, lab, laboratorium, biotechlonogia, ewolucja, szympans, małpa, homo sapiens
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje