Spotkania z wybitnymi uczonymi np. Peterem Higgsem, strefa naukowa przygotowana przez BBC i światowy finał konkursu FameLab, to atrakcje brytyjskiego festiwalu nauki w Cheltenham. Słynny festiwal rozpoczął się we wtorek i potrwa do niedzieli 9 czerwca.
„Nie musisz grać na instrumentach by dobrze bawić się na festiwalu muzycznym. Nie musisz być też naukowcem, by czerpać radość z atrakcji festiwalu nauki. Wystarczy mieć otwarty umysł i kilka pytań, które chce się zadać” – zapewniają szefowie Cheltenham Festiwal Kathy Sykes i Mark Lythgoe.
W tegorocznej edycji wydarzenia swój udział zapowiedział m.in. prof. Peter Higgs, który w 1964 r. postulował istnienie słynnego bozonu, nazwanego później "cząstką Higgsa". Festiwalowa publiczność spotka się też z prof. Jamesem Watsonem – jednym z odkrywców struktury DNA.
Podczas festiwalowych prezentacji będzie można dowiedzieć się np. jakich sztuczek używają olimpijczycy, by poradzić sobie ze stresem towarzyszącym im przed startem. Czy płeć to sprawa biologii, czy bardziej kultur i społeczeństwa, w którym się wychowaliśmy? Czy lubimy curry, bo nasza mama jadła je w czasie ciąży? - to inne pytania na które odpowiedzą naukowcy.
W „Strefie Odkrywców” każdy będzie mógł przeprowadzać własne eksperymenty, specjalną strefę naukową przygotowała stacja BBC, a namiot w którym można napić się kawy i spotkać z naukowcami pismo „The Times”. Jeśli po którymś z wykładów będziemy chcieli podzielić się refleksjami z innymi gośćmi festiwalu ratunkiem będzie „punkt rozmów” otwarty dla wszystkich uczestników festiwalu.
Jedną z głównych atrakcji festiwalu będzie światowy finał konkursu FameLab na naukowego idola. Polskę będzie reprezentował dr Marcin Stolarski z Centrum Badań Kosmicznych PAN. W ubiegłym roku Monika Koperska z Uniwersytetu Jagiellońskiego zajęła w nim drugie miejsce i zdobyła nagrodę publiczności.
„Cheltenham to jeden z najwspanialszych festiwali naukowych w Wielkiej Brytanii, z niezwykłą atmosferą i różnorodnością atrakcji do wyboru. Naukowcom i ekspertom daje wyjątkową możliwość podzielenia się własnym doświadczeniem z publicznością i stwarza okazję do rozmów prowadzonych przez nich badaniach" – wyjaśnia brytyjski minister nauki David Willetts.
Cheltenham, które w czerwcu gości naukowców, w innych miesiącach zaprasza muzyków, pisarzy i poetów. Na Cheltenham Festiwals składają się bowiem aż cztery wydarzenia: festiwale jazzu, nauki, muzyki i literatury. W maju gościli tu już wybitni jazzmani, w lipcu przyjadą muzycy reprezentujący różne nurty muzyczne, a jesienią – na festiwal literatury – pisarze i poeci.
W sumie każdego roku Cheltenham gości 2,5 tys. muzyków, pisarzy, naukowców i intelektualistów, którzy są bohaterami około tysiąca festiwalowych atrakcji. W odróżnieniu od polskich pikników i festiwali naukowych na większość imprez trzeba wykupić bilety. Każdego roku sprzedawanych jest ich ponad 200 tysięcy.
Wśród partnerów i organizatorów festiwalu znajdują się m.in.: "The Times", BBC, British Council, The Royal Society.
Tagi:
festiwal nauki,
Cheltencham,
laboratoria,
laboratorium,
lab,
biotechnologia
wstecz
Podziel się ze znajomymi
03-03-2023
Dla osób z niewydolnością serca.
03-03-2023
Informują Władze USA.
03-03-2023
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
03-03-2023
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
03-03-2023
Po to by oszczędzać energię w miastach.
03-03-2023
Filmy, zdjęcia i eksponaty związane z astronomią.
03-03-2023
Przekazał Wydział Fizyki UW.
03-03-2023
Postępujące ocieplenie dot. wszystkich sezonów roku.
Recenzje