Naukowcy potrafią manipulować wydajnością hipokampa
Naukowcy z Tel Aviv University (Izrael) zdołali zahamować procesy uczenia się i zapamiętywania u myszy, wstrzykując zwierzętom w okolice hipokampa (obszaru odpowiedzialnego za te zdolności) wirus, który nasilał wytwarzanie w tym obszarze tomozyny - białka wpływającego na aktywność neuroprzekaźników.
Myszy, u których nastąpiła nadprodukcja tomozyny po włożeniu do basenu z mętną wodą nie potrafiły zapamiętać położenia specjalnej platformy. Gryzonie z grupy kontrolnej (nie poddanej modyfikacjom) nie miały problemu z tym zadaniem i nawet po usunięciu platformy z basenu w ciągu kilku kolejnych dni dłużej pływały w tym miejscu, co oznacza, że pamiętały o istnieniu podestu i próbowały go odnaleźć.
Także badania mózgu wykazały, że u myszy z nadmiarem tomozyny wystąpiło obniżenie aktywności neuronów związane z upośledzonym procesem neuroprzekaźnictwa.
"Nasze badanie pokazuje, że możliwe jest manipulowanie różnymi procesami i sieciami neuronowymi w mózgu" - mówi dr Boaz Barak, jeden z badaczy.
W przyszłości naukowcy pragną sprawdzić, czy zablokowanie produkcji tomozyny poprawi funkcje uczenia się i pamięci u badanych podmiotów.
"Zakładamy, że myszy o niskiej produkcji tomozyny będą znacząco lepiej wypadać podczas testów behawioralnych" - dodaje Barak.
Źródło: www.pap.pl
Tagi: laboratria, lab, laboratorium, biotechlonogia, medycyna, neurony, mózg, naukowcy, Izrael
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje