Śledzenie wpływu ocieplania się oceanów na przeżywalność koralowców
Problem ten stanowi przedmiot projektu CORALWARM, (Koralowce a globalne ocieplenie - Morze Śródziemne w porównaniu do Morza Czerwonego), dofinansowanego przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERBN). Poprzez łączenie doświadczeń przeprowadzanych w terenie i laboratoriach na gatunkach koralowców z Morza Śródziemnego i Morza Czerwonego ma dostarczyć prognozy przeżywalności koralowców umiarkowanych i subtropikalnych w warunkach wrastającej temperatury i zakwaszenia wód.
Pięcioletni projekt badawczy jest prowadzony przez zespół izraelskich i włoskich naukowców pod kierunkiem profesora Zvy Dubinskyiego, czołowego naukowca w dziedzinie fotosyntezy w środowisku wodnym z Uniwersytetu Bar-Ilan oraz biologa koralowców Stefano Goffredo i chemika Giuseppe Faliniego, którzy są ekspertami w zakresie biomineralizacji z Uniwersytetu w Bolonii, Włochy.
W toku projektu CORALWARM, zespół profesora Dubinskyiego opracował nowe narzędzie, które powinno pomóc w określaniu kondycji roślin wodnych i koralowców w reakcji na zmiany środowiskowe i stres. Profesor Dunbinsky otrzymał grant ERBN na weryfikację koncepcji, aby podjąć próbę przybliżenia tej nowej technologii do wymogów rynku.
ECHOGREEN to innowacyjne narzędzie fotoakustyczne, które - jak informują naukowcy - reprezentuje nową klasę zanurzalnych narzędzi podręcznych. Umożliwia wykrycie w odpowiednimi czasie pogorszenia się stanu zbiorowisk koralowców oraz destabilizacji ekosystemów morskich i wodnych.
Może także wysłać wczesne sygnały ostrzegawcze o wszelkich skażeniach wód pitnych w jeziorach, rzekach i zbiornikach. Ta innowacyjna technologia mogłaby na przykład wspomagać służby odpowiedzialne na wybrzeżu za monitorowanie populacji glonów i koralowców, laboratoria morskie, służby administracyjne w rezerwatach przyrody, służby odpowiedzialne za zaopatrzenie w wodę oraz zakłady oczyszczania ścieków z wysoką zawartością glonów.
Co więcej przekształcanie przez glony energii słonecznej na biopaliwo może zostać zoptymalizowane, podobnie jak hodowla glonów na potrzeby produkcji farmaceutyków i wysokowartościowych chemikaliów.
Projekt CORALWARM otrzymał grant ERBN dla doświadczonych naukowców w wysokości około 3 mln EUR. Projekt ECHOGREEN otrzymał grant na weryfikację koncepcji w wysokości niemal 150.000 EUR
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: laboratria, lab, laboratorium, biotechlonogia, koralowce, globalne ocieplenie, morza, przyroda
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje