Udała się teleportacja informacji
„To niezwykle ważny krok dla badań nad informacją kwantową, że udało się osiągnąć tak stabilne wyniki i że każda próba była udana” – powiedział Eugene Polzik z Instytutu im. Nielsa Bohra w Uniwersytecie Kopenhaskim, lider projektu.
W trakcie eksperymentu gaz, w tym przypadku cez, zamknięty był w oddzielnych pojemnikach, które nie były ze sobą w żaden sposób połączone. Do pierwszego z nich wysyłano wiązkę światła, dzięki czemu światło i gaz wiązały się ze sobą – powstała informacja o stanie atomów gazu w tym pojemniku „zapisana” w świetle. Ten proces w fizyce kwantowej nazywa się splątaniem. Takie światło następnie wysyłano do drugiego pojemnika, gdzie na podstawie informacji „zaszyfrowanej” w świetle i przy pomocy specjalnego wykrywacza, obłok gazu przyjmował dokładnie taki sam stan i stawał się splątany z gazem w pierwszym pojemniku. Połączone w ten sposób dwa obłoki cezu mogły „teleportować” między sobą informacje – zmiana stanu w jednym z nich wywoływała analogiczną zmianę w drugim.
W trakcie badań pojemniki były od siebie oddalone o pół metra. „Zasięg pół metra był wynikiem tylko i wyłącznie wielkości laboratorium – wyjaśnia Polzik – moglibyśmy go zwiększyć, gdybyśmy mieli miejsce, w zasadzie moglibyśmy teleportować informację na przykład do satelity okołoziemskiego”. Wyniki badań przyczynią się do rozwoju sieci komunikacyjnych opartych na mechanice kwantowej.
Artykuł opisujący eksperyment opublikowano w piśmie Nature Physics.
Tagi: laboratria, lab, laboratorium, biotechlonogi, fizyka, kwant, informacja, teleportacja
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje