Prezes KGHM Herbert Wirth doktorem honoris causa AGH
Senat AGH przyznał tytuł w uznaniu za „wybitny wkład w kompleksową ocenę złóż surowców mineralnych, strategiczny rozwój branży geologiczno-górniczej w skali światowej, przekształcenie KGHM Polska Miedź S.A. w firmę globalną, wszechstronne wspieranie współpracy naukowej oraz promowanie Akademii Górniczo-Hutniczej w kraju i na świecie”.
Wirth powiedział, że uroczystość nadania mu tytułu traktuje jako nie tylko swoje święto, ale też jako święto polskiej miedzi i wyróżnienie dla firmy, w której pracuje. „KGHM to od lat perła polskiej przedsiębiorczości. Dzisiejszy poziom techniczny i ekonomiczny Polska Miedź zawdzięcza rodzimej myśli naukowej, w tym szczególnie tej, która wyszła z AGH. To na tej uczelni powstały pierwsze projekty udostępniania złóż” – mówił prezes.
Podkreślił, że KGHM to jedna z nielicznych polskich firm "o rzeczywistym globalnym zasięgu". KGHM Polska Miedź S.A. jest szóstym producentem miedzi elektrolitycznej na świecie oraz światowym liderem w produkcji srebra. „Dziś w KGHM stawiamy pytania o przyszłość polskiej miedzi. Jesteśmy przekonani, że nasza obecna strategia pozwoli firmie dobrze funkcjonować co najmniej przez najbliższe 50 lat. Mamy świadomość jednak, że ścieżka globalnego rozwoju to droga, która się nie kończy i wymaga stałej pracy” – zwrócił uwagę uhonorowany.
Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka mówił: „Pan Wirth należy do grona znakomitych osób, które ukończyły AGH. Osiągane przez niego wieloletnie sukcesy pokazują, że upór, talent i marzenia są najlepszą drogą do sukcesu”. Przypomniał również, że absolwenci krakowskiej uczelni „świetnie sobie radzą na rynku pracy i znajdują zatrudnienie również w KGHM Polska Miedź S.A.”.
Prof. Adam Piestrzyński z wnioskującej o nadanie godności Wirthowi Rady Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH zaznaczył, że osiągnięcia Wirtha w zakresie światowego górnictwa zasługują na szczególne uznanie.
„W ciągu ponad 35 lat pracy w różnych firmach o profilu geologicznym i geologiczno-górniczym dr hab. inż. Wirth prowadził aktywną działalność naukową, dydaktyczną i szkoleniową dla kadry inżynieryjno-technicznej polskich kopalń” - powiedział prof. Piestrzyński.
Dodał, że Wirth był i jest zapraszany na wykłady w specjalistycznych szkołach poświęconych tematyce górniczej i do wygłaszania referatów na konferencjach krajowych i zagranicznych. „Jest autorem wielu materiałów dotyczących ekonomicznej oceny złóż – dyscypliny trudnej, którą zajmuje się od lat. To geolog, naukowiec i menedżer dużego formatu w skali międzynarodowej” – mówił prof. Piestrzyński.
Herbert Wilhelm Wirth urodził się w 1956 r. w Żarowie. Jest absolwentem Wydziału Geologiczno-Poszukiwawczego AGH w Krakowie. Tytuł magistra inżyniera uzyskał w 1981 r. W 2001 r. obronił rozprawę doktorską na Wydziale Górniczym AGH, uzyskując stopień doktora nauk technicznych. Stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie górnictwo i geologia inżynierska uzyskał w 2012 r. na Politechnice Wrocławskiej.
Źródło: www.pap.pl
Tagi: laboratria, lab, laboratorium, biotechlonogia, AGH, Kraków, nauka, wyróżnienia
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje