Glina i nasiona papai mogą posłużyć do oczyszczania wody
Emmanuel Unuabonah z nigeryjskiego Redeemer's University i jego koledzy przypominają na łamach magazynu "ACS Sustainable Chemistry & Engineering", że prawie 1 miliard ludzi w krajach rozwijających się ma ograniczony dostęp do czystej wody. Jednym z problemów jest obecność w wodzie szkodliwych dla zdrowia ciężkich metali, jak ołów, kadm i rtęć, wypuszczanych do niej w wyniku produkcji przemysłowej.
Istnieją technologie usuwania tych metali z wody pitnej, ale często są one zbyt kosztowne dla krajów rozwijających się, więc naukowcy poszukują nowych adsorbentów do tego celu. W tym przypadku zanieczyszczenia wyłapuje materiał łączący łatwo dostępne składniki: glinkę kaolinową (wykorzystywaną m.in. w ceramice i przy wyrobie papieru) i nasiona papai (Carica papaya).
Już w przeszłości wykorzystywano je oddzielnie do oczyszczania wody, ale dopiero teraz połączono je w "hybrydową glinkę", jak nazywają ją badacze.
Zdaniem badaczy materiał ma "duży potencjał do zastąpienia węgla aktywnego w uzdatnianiu wody w rozwijającym się świecie".
Źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl/
Tagi: woda, glina, nasiona, papaja, oczyszczanie, lab, laboratorium, laboratoria, biotechnologia
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje