Wykorzystanie nanotechnologii w leczeniu raka prostaty
Komórki nowotworowe raka prostaty w trakcie rozwoju choroby stają się bardziej oporne na tradycyjne metody leczenia (głównie chemioterapię) oraz stają się agresywniejsze i szybciej rozprzestrzeniają się po organizmie.
Naukowcy z Temple School of Pharmacy badają zastosowanie nanotechnologii w celu skutecznego leczenia ostatniego stadium raka prostaty.
Choroby nowotworowe należą do chorób silnie uodparniających się na leczenie. Naukowcy odkryli, że stosowanie leków na bazie RNA ogranicza odporność komórek nowotworowych na działanie tradycyjnych lekarstw, zmniejsza agresywność tych komórek oraz ryzyko przerzutów.
Problem stanowi jednak dość krótkotrwałe działanie tych leków (do 4 dni), ich niestabilność oraz niepożądane oddziaływanie na zdrowe komórki. Dotacja z National Institutes of Health w ramach tzw. „Projektu R01” pozwoli na opracowanie skutecznej metody leczenia raka prostaty wykorzystującej nanocząstki jako transportery leków RNA. Naukowcy twierdzą, że dzięki nanocząstkom można przedłużyć trwałość leków, nawet do 10 dni, a także precyzyjnie nakierowywać je, aby docierały bezpośrednio do komórek nowotworowych.
Źródło: http://www.nanonet.pl
Tagi: nanotechnologie, rak prostaty, laboratoria, laboratorium, lab, biotechnologia
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje