Ogromne pseudohologramy wyświetlane zamiast slajdów mogą pomóc studentom medycyny lepiej przyswoić sobie treść wykładów – informuje serwis BBC News/Health.
Studenci medycyny studiują sześć lat, a dziennie mogą mieć nawet dziewięć godzin ćwiczeń i wykładów. Przeciętny student jest w stanie skupić uwagę przez 20 do 30 minut, podczas gdy typowy wykład trwa dużo dłużej. Dlatego pożądany jest każdy sposób łatwiejszego przyswajania wiedzy.
W ubiegłym tygodniu na University of London odbył się eksperymentalny wykład, podczas którego zademonstrowano trójwymiarową animowaną grafikę o wysokości 4 metrów, przedstawiającą działanie nerek. Tę efektowną prezentację opracowali dr Kapil Sugand z Imperial College w Londynie oraz dr Pedro Campos z St George's Hospital.
Zaprezentowane animacje, którymi wykładowca może sterować, nie są prawdziwymi hologramami – opierają się na technice iluzji scenicznej zwanej „Pepper’s ghost”, opracowanej w XIX wieku przez Johna Peppera i Henry’ego Dircksa. W tamtych czasach stosowano ją na przykład podczas przedstawień, w których występowały duchy. Jasno oświetlony aktor pod sceną odbijał się w wielkiej szybie, ustawionej pod kątem do widowni, sprawiając wrażenie, że unosi się w powietrzu nad sceną. We współczesnej wersji używane są trzy projektory, tworzące kolorowy obraz.
Jak jednak wyjaśnił rzecznik uniwersytetu, ze względu na duży koszt, tego rodzaju pomoce naukowe na razie nie będą szerzej stosowane. Twórcy niewielkiej biblioteki animacji wydali dotąd na ich opracowanie 10 000 funtów (fundusze pochodzą ze środków University of London oraz od rodziców doktora Camposa). Powstała między innymi prezentacja poświęcona malarii i jej wpływowi na organizm.
Pierwotny termin wykładu musiał być przesunięty o kilka dni z powodu trudności technicznych. Gdy już doszedł do skutku, studenci pierwszego roku medycyny na University of London odebrali go pozytywnie - jako bardziej zrozumiały od podręczników i tradycyjnych wykładów.
Dr Sugand przyznaje, że animacje mają być dodatkowym narzędziem nauczania i nie zastąpią na przykład tradycyjnych sekcji martwych ciał w prosektorium.
Tagi:
studenci,
nauka,
laboratoria,
laboratorium,
lab,
biotechnologia,
3D
wstecz
Podziel się ze znajomymi
03-03-2023
Dla osób z niewydolnością serca.
03-03-2023
Informują Władze USA.
03-03-2023
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
03-03-2023
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
03-03-2023
Po to by oszczędzać energię w miastach.
03-03-2023
Filmy, zdjęcia i eksponaty związane z astronomią.
03-03-2023
Przekazał Wydział Fizyki UW.
03-03-2023
Postępujące ocieplenie dot. wszystkich sezonów roku.
Recenzje