Międzynarodowy zespół naukowców podjął się ambitnego przedsięwzięcia, które uznaje się za najszerzej zakrojone prace badawcze tego typu. Ich przedmiotem będzie ustalenie, czy można opracować zindywidualizowane strategie trybu życia, aby zwalczać choroby metaboliczne takie jak otyłość, cukrzyca i problemy sercowo-naczyniowe oraz zapobiegać im.
W tym celu, w ramach projektu METAPREDICT (Opracowywanie indywidualnych predyktorów korzyści zdrowotnych z gimnastykowania się) mają zostać zidentyfikowane biomarkery molekularne oraz zanalizowana reakcja na ćwiczenia fizyczne i trening. Finansowane ze środków unijnych na kwotę 6 mln EUR przedsięwzięcie jest realizowane przez multidyscyplinarną grupę badawczą, złożoną z personelu medycznego, fizjologów i ekspertów w dziedzinach genetyki, genomiki, informatyki i metabolizmu.
Naczelnym koordynatorem projektu jest Jamie Timmons, profesor biologii systemów na Uniwersytecie w Loughborough. Jak informuje, w ramach projektu METAPREDICT postanowiono zbadać, w jaki sposób 300 osób z Finlandii, Hiszpanii, Kanady, Szwecji, USA i Zjednoczonego Królestwa zareaguje na dziesięciotygodniowy, nadzorowany program gimnastyczno-treningowy.
"Grupa badana będzie trenować trzy dni w tygodniu przez 15 minut. Po czym przeprowadzimy liczne testy fizjologiczne w celu monitorowania apetytu, tłuszczu w organizmie, poziomu sprawności fizycznej i metabolizmu" - informuje profesor Timmons.
Podobnie jak w przypadku wielu badań klinicznych, główne wyzwanie dla naukowców wiąże się ze zwerbowaniem ochotników, ale dla profesora Timmonsa nie stanowiło to kłopotu. Jak zauważa: "W ostatnich latach zrealizowaliśmy 10 przedsięwzięć badawczych polegających na monitorowaniu poziomu sprawności fizycznej, które były relacjonowane w prasie na całym świecie".
Konsorcjum jest zatem szeroko znane, co oznacza, że ochotnicy zgłaszają się do partnerów, aby wziąć udział w przeprowadzanych badaniach naukowych. Nadrzędnym aspektem obecnego projektu będzie trening wysokiej intensywności (HIT) - program opracowany w toku poprzednich badań, które były prowadzone przez osiem lat i objęły setki ochotników z Kanady i Zjednoczonego Królestwa, którzy jeździli na rowerze treningowym trzy razy w tygodniu przez 20-30 sekund.
Odkryto, że trening HIT angażuje więcej tkanki mięśniowej niż klasyczne ćwiczenia aerobowe. Celem jest zatem teraz rozszyfrowanie, komu on najbardziej służy i jak wpływa na skład ciała organizmu i inne ważne parametry zdrowotne. W świetle wyników badań profesor Timmons wezwał do skorygowania teorii gimnastykowania się, wedle której zaleca się 30 minut energicznych ćwiczeń pięć razy w tygodniu.
Prowadzone obecnie badania mogą wesprzeć tę teorię, aczkolwiek profesor wskazuje, że poszczególne osoby różnie reagują na aktywność fizyczną. Jednakże projekt zapewni wgląd w reakcje organizmu człowieka na gimnastykę i trening, umożliwiając odkrycie potencjalnych rozwiązań alternatywnych.
Wyniki zostaną poddane ewaluacji w drugiej połowie bieżącego roku. Zespół badawczy ma nadzieję pogłębić wiedzę na temat sieci biologicznych, jakie łączą tryb życia z zagrożeniem chorobami. Projekt ma także wygenerować dane biotechnologiczne z pomocą małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), partnerów przedsięwzięcia. Nadto ma przyczynić się do rozwoju zindywidualizowanej opieki zdrowotnej, aby polepszyć ogólny dobrobyt Europejczyków.
Tagi:
sport,
aktywność fizyczna,
laboratoria,
laboratorium,
lab,
biotechnologia
wstecz
Podziel się ze znajomymi
03-03-2023
Dla osób z niewydolnością serca.
03-03-2023
Informują Władze USA.
03-03-2023
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
03-03-2023
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
03-03-2023
Po to by oszczędzać energię w miastach.
03-03-2023
Filmy, zdjęcia i eksponaty związane z astronomią.
03-03-2023
Przekazał Wydział Fizyki UW.
03-03-2023
Postępujące ocieplenie dot. wszystkich sezonów roku.
Recenzje