Najnowocześniejsze w Polsce centrum zarządzania danymi
Nowoczesny ośrodek powstanie w ramach Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW i będzie pełnił bardzo różne funkcje, w zależności od potrzeb użytkowników. Naszej uczelni, jak i miastu szczególnie zależy na integracji sektora badawczo-rozwojowego z biznesem. Oprócz podstawowego przeznaczenia, związanego z operacyjnym przechowywaniem i przetwarzaniem dużych zbiorów danych, centrum będzie również miejscem rozwijania nowych aplikacji i modeli równoległych. Nowoczesna infrastruktura umożliwi też rozwój ICT (Information and Communications Technology), posłuży również jako laboratorium budowy systemów komputerowych.
- W Centrum Kompetencji OCEAN będą gromadzone w trybie ciągłym i przetwarzane dla potrzeb analitycznych wielkie dane (Big Data). Nowoczesny ośrodek umożliwi realizację obliczeń wielkoskalowych, m.in. tych związanych z precyzyjnymi prognozami pogody, które realizujemy od dawna. Chcemy podnieść ich jakość, a w sytuacji, kiedy mamy tak dużo anomalii pogodowych, będzie to bardzo istotne - mówił podczas podpisania umowy prof. Marek Niezgódka, dyrektor ICM UW.
Centrum zostanie wyposażone w wiele nowoczesnych rozwiązań projektowych, które wpłyną znacząco na jego energooszczędność i obniżanie kosztów utrzymania. Obiekt będzie dostępny nie tylko dla uniwersyteckich naukowców, ale również dla zespołów badawczych z innych jednostek i instytutów, jak chociażby Polskiej Akademii Nauk. Całkowity koszt realizacji przedsięwzięcia przekroczy 100 mln zł.
Dzięki tej inwestycji w Warszawie powstanie wiele nowych miejsc pracy między innymi dla wysokokwalifikowanych informatyków, ale także reprezentantów szerokiej grupy innych dziedzin nauki: od matematyki poprzez fizykę, nanotechnologię, inżynierię materiałową, nauki środowiskowe, biologię, medycynę, aż po socjologię. - Cieszę się, że nasza współpraca ze środowiskiem naukowym i warszawskimi uczelniami, podjęta w 2008 r., układa się dobrze i owocuje takimi projektami. To kolejny ważny projekt oparty na współpracy samorządu z nauką. Wiem, że budowa konkurencyjnej gospodarki lokalnej wymaga współdziałania z naszymi naturalnymi partnerami - w tym właśnie jednostkami badawczo-rozwojowymi i uczelniami. Dla miasta i dzielnicy Białołęka jest to przedsięwzięcie, które będzie mocnym sygnałem, pokazującym, że władzom stolicy zależy na wspieraniu projektów, które owocują wzrostem konkurencyjności i atrakcyjności naszej lokalnej, warszawskiej gospodarki - mówiła podczas podpisania umowy Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.
Źródło: www.uw.edu.pl
Tagi: nanotechnologia, fizyka, biologia, medycyna, srodowisko, socjologia, baza danych, lab, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje