Ślady nikotyny w mumiach sprzed 2000 lat w Chile
Mumie z okresu 100 r. p.n.e. – 1450 r. n.e. zostały odkryte na stanowisku San Pedro de Atacama, znajdującym się w prowincji El Loa w regionie Antofagasta.
Naukowcy zbadali 56 zmumifikowanych ludzkich szczątków - pochowanych w grobach ziemnych lub w grobowcach na stanowisku i zachowanych w dobrym stanie – i ustalili, że w 35 przypadkach włosy zmarłych zawierały pozostałości nikotyny w ilościach wskazujących na intensywne palenie tytoniu lub zażywanie tabaki.
Do badań celowo wybrano szczątki osób należących do różnych grup społecznych indiańskiej kultury Atacamas, rozwijającej się w rejonie andyjskiej części pustyni Atakama od ok. 1000 r. p.n.e.
Groby z licznymi przedmiotami ofiarnymi wysokiej jakości reprezentowały zmarłych należących do elity społecznej, zaś pochówki z ubogim wyposażeniem wskazywały na niższe warstwy społeczne.
Większość zbadanych szczątków zawierała ślady nikotyny, niezależnie od pozycji społecznej zmarłych, co może świadczyć o powszechnym wśród Indian w tym okresie zwyczaju palenia tytoniu i wdychaniu tabaki.
W niektórych grobach archeolodzy odkryli wśród przedmiotów ofiarnych fajki i miseczki na tabakę.
Zdaniem naukowców w tej części Ameryki Południowej dopiero w XV wieku Indianie przestawili się z palenia tytoniu w fajkach na przyjmowanie substancji halucynogennych.
W pobliżu San Pedro de Atacama znajduje się stanowisko Aldea de Tulor z pozostałościami wioski indiańskiej sprzed około 3000 lat.
Źródło: www.nauka.pap.pl
Tagi: mumia, nikotyna, wykopaliska, lab, laboratorium, laboratoria, biotechnologia
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje